Get Adobe Flash player

Kolęda Misyjna 2018

W tym roku kolędowaliśmy już po raz 17-ty!
Kolędę Misyjną dzieci rozpoczęły uroczystą Mszą św. 26 grudnia w święto św. Szczepana, podczas której ksiądz proboszcz rozesłał małych misjonarzy, by dzień później odwiedzili wszystkie zakamarki naszej parafii głosząc dobrą nowinę i zbierając ofiary dla swoich rówieśników z najuboższych krajów.

Kolęda Misyjna 2018

Powrót

Nowe witraże w zakrystii naszej Bazyliki

Zgodnie  z wcześniejszymi zapowiedziami bazylika grybowska wzbogaciła się w tych dniach  o trzy nowe, blisko półtora metra każdy, witraże w oknach zakrystii. Witraże zostały zaprojektowane prze  P. mgr Józefa Steca a wykonane p[zez firmę Hejne z Krakowa.  Myślą przewodnią tych dzieł,  ze względu na miejsce są postaci wielkich i świętych kapłanów i pasterzy z ostatniego wieku.

 Pierwszy witraż ufundowany prze Ks. Prałata Ryszarda Sorotę Proboszcza parafii z okazji 30 – leciwa kapłaństwa ubogacony jest medalionami z wizerunkami Św. Bpa Józefa Sebastiana Pelczara i Św. Maksymiliana Kolbe.

Drugi ufundowany przez Ks. Prałat Ryszarda Stasika z okazji 50 – leci kapłaństwa (2019) ubogacony jest postaciami Św. Ryszarda Biskupa oraz Bł. Ks. Romana Sitko

Trzeci z kolei witraż ufundował Ks. prałat Dyrektor Paweł Bobrowski okazji 25 – lecia kapłaństwa. Na witrażu widnieją medaliony ze Św. Pawłem oraz Bł. Ks. Jerzym Popiełuszko.

Św. Mikołaj w Przedszkolu Parafialnym.

6.12. w południe ku wielkiej uciesze dzieci zawitał do naszego przedszkola z wielkimi workami prezentów Św. Mikołaj. Dzieci odpowiednio przygotowane duchowo i zewnętrznie przygotowane przez wychowawców piosenkami i wierszami przywitały Dostojnego Gościa. Potem chwila dialogu i prezenty, a na koniec pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem, nie tylko dzieci…

Przyjęcie nowych dziewcząt do DSM i kolejnych stopni przez starsze dziewczęta.

8 grudnia o 17.00 na mszy św. o godz. 17.00 w imieniu Ks. Prałata Proboszcza Ks. Prałat Penitencjarz przyjął kilka nowych, odpowiednio przygotowanych dziewczynek do grupy DSM w naszej parafii. Kilka bardziej doświadczonych i przygotowanych dziewcząt otrzymało nowe stopnie w ramach procesu formacyjnego w tej grupie. Dziewczęta ponownie w swoje święto Patronalne zawierzyły się Swojej ukochanej Patronce Matce Bożej.

Kolejne posiedzenie Rady Parafialnej

8 grudnia o 18.00 na plebanii odbyło się pod przewodnictwem Ks. Prałata Proboszcza kolejne posiedzenie Rady Parafialnej. Uczestniczyło 20 Członków. Jak zwykle obrady były podzielone na dwa bloki tematyczne – sprawy duszpasterskie i sprawy gospodarcze.  Wśród spraw duszpasterskich podsumowano cały rok zwracając uwagę na pewne nowości wprowadzone do września, zwłaszcza podkreślając znaczenie prac zespołów synodalnych. Omówiono tez plany spowiedziowe i rekolekcyjne, także nieco zmodyfikowane, oraz inne propozycje na dalsze miesiące pracy duszpasterskiej. Wśród zagadnie gospodarczych nastąpiło podsumowanie wspaniałego dzieła dzieła budowy przedszkola parafialnego ukończonego i uruchomionego we wrześniu i wielu innych dzieł wykonanych w bazylice, kościołach pomocniczych i na plebanii, tu zwłaszcza budowa i wyposażenie kaplicy wewnętrznej, którą radni także mogli już prawie gotową zobaczyć. Podjęto także bardzo ważny i już wcześniej sygnalizowany problem koniecznej termomodernizacji okien i stropu naszej bazyliki.

Poświęcenie medalików dla dzieci z klas III.

8 grudnia o godz. 11.00 w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentów I spowiedzi i Komunii Św. zostały uroczyście poświecone i nałożone przez rodziców swoim dzieciom medaliki z łańcuszkami. Podczas mszy św. dzieci wysłuchały kazania, które przybliżyło im istotę i znaczenie medalika i potrzebę jego nieustannego noszenia przez całe życie.

Jubileusz 50 – lecia małżeństwa.

W uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP o 9.30 celebrowana była uroczysta msza św. dziękczynna za 50 lat małżeństwa 30 par z terenu Miasta i Gminy. Cała Uroczystość została przygotowana przez Urzędy Miasta i Gminy. Podczas mszy św. Jubilaci odnowili małżeńskie przyrzeczenia, a na koniec otrzymali osobiste błogosławieństwo i symboliczne upominki. Dalsza oficjalna część uroczystości odbyła się w Kinie „Biała”.

Odpust ku czci. św. Katarzyny Aleksandryjskiej

W dniu 24.11.2018  celebrowaliśmy główny odpust parafialny ku czci Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Msze św. odpustowe były odprawione o 6.30, 8.00, 9.30 i o 11.00 uroczysta suma z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i dziękczynnym „Te Deum”. Kazania na wszystkich tych mszach głosił i przewodniczył sumie Ks. Prałat Zbigniew Guzy z Tarnowa.

 Po południu natomiast nastąpiło zakończenie tegorocznego Dekanalnego Kursu Lektorskiego, w którym uczestniczyło 67 chłopców z Grybowskeigo Dekanatu, w tym 16
z naszej parafii. Uroczystego przyjęcia kandydatów do posługi lektorskiej dokonał Ks. Prałat Dziekan Bolesław Bukowiec podczas mszy św. wieczornej o godz. 17.00. We Mszy uczestniczyli także rodzice i zaproszeni goście.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie uczcił 100- lecie niepodległości naszej Ojczyzny

Aby uczcić 100 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości POAK przygotował i poprowadził w środę przed Nowenną III adorację modlitewno-patriotyczną.

Prezes Barbara Machaczek opracowała scenariusz, na który złożyły się modlitwy dziękczynno- błagalne w intencji naszej Ojczyzny oraz część typowo patriotyczna. POAK przygotował również prezentację ukazującą losy Polaków
w czasie 100-letniej niewoli oraz świętych i błogosławionych tego okresu. Całość uświetnił zespół młodzieżowy ,,Synkopa”, który wykonał przepiękne pieśni religijno- patriotyczne pod kierunkiem Pana Mariana Bergańskiego, nauczyciela muzyki w Szkole Podstawowej w Siołkowej.

Po adoracji i nowennie odbyła się Msza święta, w liturgię której włączyli się nasi przedstawiciele. Andrzej Tymbarski przeczytał czytankę, a Małgorzata Motyka modlitwę wiernych w intencji Ojczyzny.

Był to przepiękny czas dany nam przez Boga, by chwilę podumać
 i zastanowić się nad losami naszej ukochanej Ojczyzny oraz patriotyzmem i bohaterstwem naszych przodków.

11 listopada jak co roku, przedstawiciele Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej włączyli się w uroczyste obchody tego święta. Z nadania Księdza Prałata Proboszcza opiekujemy się sztandarem bazylikowym. Braliśmy udział w uroczystej Mszy św. a następnie przemaszerowaliśmy pod Pomnik ofiar I i II wojny światowej znajdujący się w parku miejskim, gdzie włodarze i mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele różnych instytucji z naszego terenu złożyli wiązanki kwiatów.

Ksiądz Prałat Proboszcz Ryszard Sorota nasz Asystent kościelny podsumowując uroczystości związane ze 100- leciem odzyskania niepodległości odbywające się w naszym mieście zwrócił uwagę na przygotowaną przez nasz oddział adorację modlitewno-patriotyczną. Stwierdził, że bardzo ważne jest, aby rodzina, Kościół i szkoła zgodnie pielęgnowały miłość do Ojczyzny
i przekazywały ją młodemu pokoleniu oraz, że dzieci i młodzież chcą się w takie uroczystości i wydarzenia angażować.

Niech Bóg błogosławi naszej Ojczyźnie i wszystkim jej mieszkańcom.

Na chwałę Bogu i ku pożytkowi bliźniego.

 

POAK serdecznie dziękuje Panu Grzegorzowi Matule nauczycielowi ze szkoły w Stróżach za nagłośnienie kościoła oraz ks. Januszowi Szpilowskiemu.

Prezes

Barbara Machaczek

Wypominki Narodowe w 100 - lecie odzyskania niepodległości.

 

 

Dnia 9 listopada po wieczornej Mszy świętej młodzież z KSM-u pod opieką ks. Tomasza odczytała wypominki narodowe. Poprzez kolejne dzieje naszej Rzeczypospolitej młodzi ludzie przypominali bohaterów, którzy swoją miłość do Ojczyzny przepłacili krwią. Pomiędzy różnymi wydarzeniami przeplatała się też modlitwa za naszą Polskę i tych, którzy ją obecnie tworzą. Zespół z Siołkowej pięknie odśpiewał pieśni patriotyczne związane z różnymi dziejami Rzeczypospolitej, między innymi pieśń „Ojczyzno ma…”, której słowa do dziś wyciskają łzy, zwłaszcza u tych wszystkich, którym nasza Ojczyzna nie jest obojętna. Wypominki narodowe zakończone były modlitwą do Wszystkich Świętych i błogosławionych, którzy wnieśli swój wkład w ponad tysiącletnią historię naszego kraju. Na koniec wszyscy zebrani odśpiewali hymn „Boże coś Polskę” i nagrodzili młodzież gorącymi brawami. Podsumowując to wyjątkowe wydarzenie ks. Prałat Proboszcz zaznaczył, że także Grybów włącza się w świętowanie 100- lecia niepodległości i co ważne, że młodzież chce się w takie akcje angażować. Raz jeszcze dziękujemy tym wszystkim, którzy byli obecni na tym wydarzeniu.

 

Wypominki narodowe

Powrót

Pamiętamy Twoje nauczanie Święty Janie Pawle II, nasz polski Papieżu…

Od soboty POAK w Grybowie prowadzi modlitewną nowennę przed liturgicznym wspomnieniem Jana Pawła II, w oparciu o refleksje nad słowami polskiego papieża do rodaków w 100-lecie odzyskania niepodległości zawarte w książce ,,Być Polakiem” autorstwa naszego Asystenta diecezjalnego ks. dr Jana Bartoszka. Członkowie Akcji Katolickiej z okazji 40 rocznicy powołania krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz z okazji I rocznicy ustanowienia Papieża-Polaka pierwszorzędnym patronem Akcji Katolickiej w Polsce przygotowali wystawę. Składa się ona z dwóch tablic. Na pierwszej zamieszczono prace uczniów Szkoły Podstawowej w Grybowie namalowane na konkurs ogłoszony przez DIAK zatytułowany ,,Myśląc Ojczyzna- Jan Paweł II do Polaków”. Prace wykonali: Karolina Gucwa- kl. V b, Julia Durlak- kl. V b, Filip Główczyk- kl. V b, Julia Podolak- kl. V b, Agnieszka Kmak- kl. VII b, Kamila Matuła- kl. VI c ( praca została wysłana na konkurs, który jeszcze nie został rozstrzygnięty) pod kierunkiem mgr Grażyny Blicharz, nauczyciela tej szkoły. Druga tablica tej wystawy ma charakter patriotyczny. Jest refleksją  nad nauczaniem patriotycznym świętego Papieża Jana Pawła II w 100- lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

 

Prezes POAK w Grybowie

Barbara Machaczek

 

Serdecznie dziękuję za pomoc przy wykonaniu wystawy mgr Mirosławie  Grybel, sympatykowi Akcji Katolickiej i mgr Wiesławie Lewandowskiej Kmak oraz Panu Andrzejowi Oleksemu- nauczycielowi ZSZ w Grybowie za wykonanie krzyża.

Nowi ministranci

W dniu 16.09.18 na Mszy św. o godz. 11. 00 miało miejsce bardzo ważne wydarzenie w życiu naszej parafii. Szesnastu aspirantów zostało z radością przyjętych do grona ministrantów. Obrzędu dokonał ks. Proboszcz Ryszard Sorota. Cieszy nas ten fakt, gdyż LSO to ważna grupa parafialna. Dziękujemy bardzo rodzicom nowych ministrantów za troskę i poświęcenie dla tej ważnej sprawy. Chłopcom życzymy wiele radości i wytrwałości z pełnionej służby przy ołtarzu.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej uczcił swojego wielkiego Rodaka

W drugą sobotę września w Grybowie odbyło się dekanalne spotkanie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej celem uczczenia swojego wielkiego Rodaka śp. Księdza Biskupa Karola Pękali w 50 rocznicę Jego śmierci.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Zarządu DIAK pod przewodnictwem

Ks.  Asystenta dr Jana Bartoszka i Prezesa Roberta Rybaka.

Uroczystość rozpoczęto od zwiedzenia Muzeum parafialnego, po którym oprowadzała gości społeczna dyrektor mgr Maria Solarz. Następnie odbyła się  Msza św.

 w intencji Biskupa Karola Pękali pod przewodnictwem Ks. dr Jana Bartoszka w koncelebrze
 z Ks. Prałatem Proboszczem naszej parafii Ryszardem Sorotą. Po nabożeństwie ciekawą prelekcję na temat życia i działalności śp. Stryja Biskupa Pękali wygłosiła Pani Anna Pękala-Capik. Ksiądz Proboszcz Kustosz Bazyliki Mniejszej w Grybowie zapoznał zebranych z historią naszego kościoła. Gości obejrzeli również Parafialne Przedszkole im. ,, Świętych dzieci fatimskich”, które staraniem całej parafii zostało wybudowane i oddane do użytku w ciągu jednego roku. Na zakończenie spotkania w miłej i przyjaznej atmosferze goście  spożyli wspólną agapę.

 

Prezes POAK

Barbara Machaczek

 

Serdecznie dziękujemy sponsorom:

·         Prezesowi i Zarządowi SH ,,Składnica”,

·         Tomaszowi Pacho- ,,Hitpol”,

·         Tadeuszowi Klementowskiemu,

·         Kwiaciarni- pp. Krukowscy i ,,Magnolia”,

·         Członkom Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej.

Poświęcenie Przedszkola Parafialnego

 

 

Jak już kilkakrotnie informowaliśmy na naszej stronie internetowej w ciągu ostatnich zaledwie 12 miesięcy zostało staraniem Ks. prałata Proboszcza wybudowane trójoddziałowe Niepubliczne Przedszkole Parafialne im. Św. Dzieci Fatimskich. W przedszkolu przygotowano miejsca dla 70 dzieci, w tym dla 5 z orzeczeniami SPE. W dniu 1.09, przy wspaniałej letniej pogodzie odbyła się podniosła uroczystość otwarcia i poświęcenia tej nowej jakże ważnej placówki wychowawczo – oświatowej. Przewodniczył jej Ks. Bp Andrzej Jeż tarnowski Biskup diecezjalny. Uroczystość rozpoczęła się od koncelebrowanej  przez ponad 20 Kaplanów mszy św. Uczestnikami byli przede wszystkim zaproszeni oficjalni Goście , rodzice wraz  ze swoimi dziećmi, kadra wychowawcza i pomocnicza oraz reprezentacja parafian. Słowa powitania wraz z krótką historią budowy wygłosił ks. Prałat Proboszcz. Kazanie o wadze chrześcijańskiego wychowania wygłosił Pasterz diecezji. Po mszy św. mszy św. z pewnym wzruszeniem zgromadzeni uczestniczyli w obrzędzie poświęcenia nowego sztandaru przedszkola. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli wspólnie ze śpiewem pieśni fatimskich na plac przedszkolny. Tam Ks. Biskupa pięknymi słowami powitały dzieci, a potem głos zabrała P. mgr Marta Wojtarowicz, Dyrektor Przedszkola. Kolejnymi mówcami byli P. Wicestarosta Nowosądecki Antoni Koszyk, Burmistrz Miasta Grybowa Paweł Fyda oraz Wójt Gminy Grybów Piotr Krok. Wszyscy mówcy gratulowali wspaniałego dzieła  
i życzyli  pomyślności oraz  zapewniali o stosownej do swoich możliwości pomocy.

 

 Następnie Ks. Biskup odmówił uroczystą formułę błogosławieństwa, po czym                 z częścią zebranych gości udał się do wnętrza obiektu. Przy głównym wejściu została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica. Następnie Ks. Biskup wpisał się do pamiątkowej księgi, po czym poświęcił po kolei wszystkie pomieszczenia,na czele z trzema pięknymi, jasnymi i bardzo przestronnymi salami przedszkolnymi. Potem już w bardzo kameralnym gronie zostały poświęcone dwa mieszkania na piętrze budynku, przeznaczone  dla pracownic przedszkola. Na koniec uroczystości oficjalnej gości zostali zaproszeni do wbicia pamiątkowych gwoździ sztandarowych. Zakończeniem uroczystości był wspólny obiad dla gości oficjalnych. Natomiast wszyscy zebrani mogli uczestniczyć w mini festynie przedszkolnym oraz korzystać z zabaw prowadzonych zwłaszcza dla dzieci.

 

Załodze Przedszkola dzieciom i rodzicom wiele Bożej Łaski Światła Ducha Świętego i opieki Hiacynty i Franciszka – Świętych dzieci fatimskich Patronów placówki.

 

Konkursy z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Regulamin konkursu plastycznego dla dzieci kl.0-3

w 100 - rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

I.                   Tematyka konkursu związana jest z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

II.               Organizatorzy:

Parafia Grybów wraz z ks. Prałatem kustoszem Ryszardem Sorotą

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej oddział w Grybowie

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół „Świat Pracy” Oddział Miasta i Gminy Grybów

Koordynator konkursu: dh Barbara Glińska

Kontakt: tel. kom. 787542860

adres e-mailowy: sokol.grybow@wp.pl

III.            Cele konkursu: 

·        promowanie wśród dzieci i młodzieży idei patriotyzmu,

·        kształtowanie poczucia świadomości narodowej i obywatelskiej oraz szacunku wobec własnego państwa

·        pobudzanie wyobraźni plastycznej, kreatywności i ekspresji twórczej.

IV.             Warunki uczestnictwa:

1.     Konkurs adresowany jest do uczniów kl. 0-3 z Miasta Grybów i Gminy Grybów

2.     Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonanie pracy plastycznej – plakatu pod hasłem „Niepodległość widziana oczami dziecka”, upamiętniającego wydarzenie jakim jest 100- rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości . Można wykorzystać barwy, znaki  i symbole narodowe.

3.     Technika wykonania: dowolna, minimum: A3 (297x420) maksimum: B2 (500x700)

4.     Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę.

5.      Prace należy wykonać indywidualnie i samodzielnie. Muszą to być wyłącznie prace własne, nigdzie wcześniej niepublikowane, nie przedstawiane w innych konkursach.

6.     Każda praca powinna posiadać na odwrocie czytelną informację wykonaną pismem drukowanym według wzoru:

Imię i nazwisko autora:

Wiek autora:

Klasę:

Adres zamieszkania:

Imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna - rodzica:

7.      Nadesłane do konkursu prace powinny być wykonane z materiałów trwałych i w taki sposób, aby nie uległy zniszczeniu.. Prace uszkodzone nie będą brały udziału w konkursie. Nie jest wymagana oprawa prac.

V.                Termin nadsyłania prac:

Prace wykonane zgodnie z regulaminem należy przekazać lub przesłać do organizatora do dnia 8 października 2018 r. na adres: Szkoła Podstawowa nr 1 w Grybowie, ul. Węgierska 6 /sekretariat/ budynek Gimnazjum  z dopiskiem „Konkurs plastyczny”

 

 

 

 

 

 

VI.             Ocena prac:

Komisja konkursowa powołana przez organizatora dokona oceny prac według przyjętych kryteriów w dniu  15  października  2018 r. przyznając nagrody i wyróżnienia oraz kwalifikując prace na wystawę pokonkursową.

VII.          Ogłoszenie wyników:

 Ogłoszenie wyników i  wręczenie nagród odbędzie się podczas Uroczystej Gali w listopadzie (podsumowaniu przedsięwzięcia), o której laureaci zostaną powiadomieni odrębnym pismem.

VIII.      Uwagi końcowe:

Prace konkursowe przechodzą na własność organizatora.

Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do bezpłatnej prezentacji i publikacji prac.

Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez organizatora konkursu w celach wynikających z regulaminu tego konkursu, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. Nr 133, poz.883 z późniejszymi zmianami.

Uczestnictwo w Konkursie jest dobrowolne i nieodpłatne.

Fundatorem nagród w konkursie są Organizatorzy.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu w każdym czasie bez podania przyczyny, poprzez zamieszczenie odpowiedniej informacji na stronie internetowej

 

Inspiracją do wykonywania pracy  plastycznej może być:  tekst wiersza Tadeusza Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” lub dzieła polskich malarzy historycznych o treściach patriotycznych

 

 

Konkursy z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Regulamin konkursu literackiego na wiersz o tematyce patriotycznej: „Polska moja Ojczyzna

dla uczniów kl. 4-6 Szkoły Podstawowej

w 100 - rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

I.                   Tematyka konkursu związana jest z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs adresowany jest do uczniów kl. 4-6 SP  z Miasta Grybów i Gminy Grybów

II.               Organizatorzy:

Parafia Grybów wraz z ks. Prałatem kustoszem Ryszardem Sorotą

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej oddział w Grybowie

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół „Świat Pracy” Oddział Miasta i Gminy Grybów

Koordynator konkursu: dh Barbara Glińska, dh Tomasz Matuła

Kontakt: tel. kom. 787542860

adres e-mailowy: sokol.grybow@wp.pl

III.            Cele konkursu: 

·        Doskonalenie mowy ojczystej poprzez własny proces twórczy i budowanie postawy patriotycznej oraz rozbudzanie wrażliwości artystycznej wśród mieszkańców Miasta Grybów i Gminy Grybów

·         Zainspirowanie dzieci i młodzieży do twórczości literackiej

·        Promowanie amatorskich talentów literackich poprzez umożliwienie prezentacji twórczości szerszemu kręgowi odbiorców

IV.             Zasady konkursu:

• Konkurs obejmuje pracę literacką (jeden wiersz napisany samodzielnie)

• Każdy uczestnik konkursu może zgłosić 1 wiersz nigdzie wcześniej niepublikowany i nienagradzany w innych konkursach

 • Format prac: maksymalnie 1 stronę A4, czcionka 12

• Każda praca musi być opisana: imię i nazwisko autora, adres zamieszkania, wiek uczestnika, telefon kontaktowy

V.                Terminy

·        Termin nadsyłania prac do dnia 8 października 2018 roku

·         Prace będą przyjmowane w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie ul. Węgierska 6 (budynek Gimnazjum) w wersji papierowej oraz elektronicznej na e-mail: bchronowska@wp.pl z dopiskiem: konkurs wiersz

VI.             Ocena prac:

Komisja konkursowa powołana przez organizatora dokona oceny prac według przyjętych kryteriów w dniu  15 października  2018 r. przyznając nagrody i wyróżnienia .

VII.         Ogłoszenie wyników:

 Ogłoszenie wyników i  wręczenie nagród odbędzie się podczas Uroczystej Gali w listopadzie (podsumowaniu przedsięwzięcia), o której laureaci zostaną powiadomieni odrębnym pismem.

VIII.      Uwagi końcowe:

Prace konkursowe przechodzą na własność organizatora i nie będą zwracane

Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do bezpłatnej prezentacji i publikacji prac.

Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez organizatora konkursu w celach wynikających z regulaminu tego konkursu, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. Nr 133, poz.883 z późniejszymi zmianami.

Uczestnictwo w Konkursie jest dobrowolne i nieodpłatne.

Fundatorem nagród w konkursie są Organizatorzy.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu w każdym czasie bez podania przyczyny, poprzez zamieszczenie odpowiedniej informacji na stronie internetowej. Bardzo prosimy o przestrzeganie regulaminu. Prace wykonane niezgodnie z regulaminem nie wezmą udziału w konkursie.

Konkursy z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Regulamin konkursu na animację komputerową lub film dla uczniów kl. 7 i 8 Szkoły Podstawowej oraz kl. III Gimnazjum

w 100 - rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

I.                   Tematyka konkursu związana jest z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

II.               Organizatorzy:

Parafia Grybów wraz z ks. Prałatem kustoszem Ryszardem Sorotą

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej oddział w Grybowie

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół „Świat Pracy”  Oddział Miasta i Gminy Grybów

Koordynator konkursu: dh Barbara Glińska, dh Tomasz Matuła

Kontakt: tel. kom. 787542860

adres e-mailowy: sokol.grybow@wp.pl

III.            Cele konkursu: 

·        promowanie wśród dzieci i młodzieży idei patriotyzmu,

·        kształtowanie poczucia świadomości narodowej i obywatelskiej oraz szacunku wobec własnego państwa

IV.             Warunki uczestnictwa:

1.     Konkurs adresowany jest do uczniów kl.7 i 8 Szkoły Podstawowej oraz klas II i III  Gimnazjum z terenu Miasta Grybów i Gminy Grybów

2.     Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonanie animacji lub filmu, upamiętniającego wydarzenie jakim jest 100- rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości . Można wykorzystać barwy, znaki  i symbole narodowe.

3.     Każdy uczestnik może wykonać tylko jedną pracę.

4.      Prace należy wykonać indywidualnie i samodzielnie. Muszą to być prace własne, nigdzie wcześniej niepublikowane, nie przedstawiane w innych konkursach.

V.                Opis zadania konkursowego:

1.      Zadanie konkursowe polega na wykonaniu animacji komputerowej lub filmu upamiętniającego wydarzenie jakim jest 100- rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

2.     Parametry techniczne do przygotowania animacji komputerowej i filmu: 

·        Czas pracy konkursowej – dla animacji : 30 sekund lub 45 sekund – dla filmu

·        Rozdzielczości:  HD ( 1280 na 720 pikseli )  lub  Full HD (1920 x 1080 pikseli)

·        Formaty plików:  AVI, WMV oraz MP4

·        Wszystkie prace konkursowe powinny zawierać na swoim końcu grafikę końcową w której OBOWIĄZKOWO  powinno znaleźć się: imię i nazwisko oraz adres autora

·        Animacja komputerowa może być wykonana dowolną techniką i może zawierać dowolne materiały

·        W przypadku realizacji pracy w formie filmu wymagane jest aby co najmniej 20 sekund stanowiły nagrania własne, w których uczestnicy aktorsko wcielą się w postacie historyczne. Nie jest więc dopuszczalne aby w ramach tych 20 sekund wykorzystywać inne filmy zrealizowane wcześniej przez inne osoby.

 

VI.             Przesyłanie prac konkursowych:

 Uczestnicy Konkursu powinni przesłać prace konkursowe do Organizatora drogą mailową na adres: . lub przekazać na nośniku zewnętrznym (pendrive, płyta CD, DVD) do sekretariatu Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie, ul. Węgierska 6, 33-330 Grybów(budynek Gimnazjum). Ostateczny termin przesyłania prac konkursowych upływa dnia 8 października 2018 roku.

 

 

 

VII.         Ocena prac:

Komisja konkursowa powołana przez organizatora dokona oceny prac według przyjętych kryteriów w dniu  15 października  2018 r. przyznając nagrody i wyróżnienia .

VIII.      Ogłoszenie wyników:

 Ogłoszenie wyników i  wręczenie nagród odbędzie się podczas Uroczystej Gali w listopadzie (podsumowaniu przedsięwzięcia), o której laureaci zostaną powiadomieni odrębnym pismem.

IX.             Uwagi końcowe:

Prace konkursowe przechodzą na własność organizatora.

Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do bezpłatnej prezentacji i publikacji prac.

Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych przez organizatora konkursu w celach wynikających z regulaminu tego konkursu, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. Nr 133, poz.883 z późniejszymi zmianami.

Uczestnictwo w Konkursie jest dobrowolne i nieodpłatne.

Fundatorem nagród w konkursie są Organizatorzy.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu w każdym czasie bez podania przyczyny, poprzez zamieszczenie odpowiedniej informacji na stronie internetowej

 

Misjonarz, Rodak, Kolega, były wikariusz Biskup Mirosław Gucwa w Grybowie.

W dniu 5.08 zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zawitał do Grybowskiej Parafii Ks. Bp Mirosław Gucwa, konsekrowany 11.11.2018 roku na biskupa diecezjalnego w Bouar w RCA. Była to prawdziwie pasterska i owocna wizyta wśród parafian, pomiędzy którymi dzisiejszy biskup pracował jako katecheta w latach 1988 -1992. Ks. Biskup przemówił do Róż Różańcowych, wygłosił obszerne kazania na pięciu mszach św. i przewodniczył uroczystej mszy św. pontyfikalnej o godz., 9.30 podczas której przedstawiciele parafii złożyli mu serdeczne gratulacje i życzenia. Po każdej mszy św. znajomi i przyjaciele mogli, chociaż przez chwilę porozmawiać z dostojnym Gościem. Dodatkowo taką okazję stwarzało spotkanie w domu duszpasterskim zorganizowane o godz. 14.00. Wszyscy parafianie mieli okazję wspólnej modlitwy za Misyjne Dzieło Kościoła oraz  wsparcia misji swoimi darami serca.

Ostatni Koncert w ramach tegorocznego festiwalu muzyki kameralnej i Organowej w Grybowskiej Bazylice.

W dniu 5.08 2018 roku o godz. 19.00 odbył się w grybowskiej Bazylice ostatni koncert w ramach tegorocznego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. Tym razem Dyrektor Artystyczny wydarzenia p. dr Krzysztof Michałek zaprosił kolejnych wspaniałych artystów, a byli to P. dr Henryk Jan Botor – Organy oraz P. dr Marcin Wolak – bas, baryton. W bogatym i bardzo urozmaiconym koncercie znalazły się utwory J. S . Bacha, F. Schuberta, C. Francka, ale także kompozycje i improwizacje organowe samego Botora. Wszystkie wykonane utwory były przez zgromadzoną ponad stuosobową widownię przyjmowane z wielkim zainteresowaniem i nagradzane gromkimi brawami. Także pod adresem Ks. Prałata Proboszcza wielu słuchaczy kierowało słowa wdzięczności za zorganizowanie trzeciego już Festiwalu. Proszono również, by koniecznie były kolejne.

Nowi Aspiranci 08.07.18

W dniu 8 lipca w niedzielę na Mszy św. o godz. 8 00 zostało przyjętych do grona Aspirantów 14 chłopców, którzy na ten moment czekali kilka miesięcy. Cieszy nas ten fakt, że powiększy się zastęp LSO w Garbowskiej bazylice. Dziękujemy bardzo i gratulujemy rodzicom chłopców, którzy współpracują z opiekunem ks. Damianem. Chłopcom i rodzicom życzymy dużo zapału i wierności w podejmowanej służbie dla Pana Boga.

II koncert III Grybowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

Miesiąc lipiec w grybowskiej bazylice rozpoczął się wspaniałym koncertem organowym w wykonaniu P. prof. Andrzeja Białko z Krakowa. Koncert ten wpisuje się w III Grybowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, któremu patronuje Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Licznie zebrani uczestnicy koncertu mogli usłyszeć a także po raz pierwszy zobaczyć dzięki transmisji video kunszt, finezję oraz artyzm grania na grybowskich organach P. prof. Białko.

Program koncertu obejmował wybrane utwory z twórczości Carla P.E. Bacha, Felixa M. Bartholdy, Johanna S. Bacha a także piękną sonatę Augusta G. Rittera. Publiczność owacjami na stojąco doceniła piękno utworów jak i geniusz ich wykonawcy.

Organizatorzy koncertu radują się rosnącym zainteresowaniem tego typu wydarzeniami i już dzisiaj zapraszają do udziału w następnym koncercie, który odbędzie się w sierpniu.

Odpust na Podjaworzu ku czci św. Piotra i Pawła

 

W tym roku, zresztą tak jak w poprzednich odpust na Podjaworzu przyciągnął wielką liczbę wiernych również z różnych stron naszego dekanatu. Cieszy nas bardzo ten fakt, bo utwierdza nas to w przekonaniu, że Kaplica na Podjaworzu „ma swój klimat”. Słowo boże w tym roku wygłosił i uroczystej sumie o godz. 11 00 przewodniczył ks. neoprezbiter Adian Fyda. Nawiązał w nim do Cezarei Filipowej gdzie Jezus skierował pytanie „za kogo Go ludzie uważają”. Dzięki staraniom tamtejszych mieszkańców także młodzieży, którzy zaangażowali się w przygotowania i samą uroczystość m. in. składając życzenia i niosąc feretrony, uroczystość mogła godnie się odbyć. Dzięki łaskawości Niebios mogliśmy przejść w procesji wokół ołtarza ze śpiewem litanii do Serca Jezusowego na ustach. Cieszy nas obecność kapłanów z dekanatu, którzy do nas chętnie przyjeżdżają. Miejmy nadzieję, że spotkamy się w tym niezwykłym miejscu za rok.

 

I koncert III Grybowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

24.06. o godz. 19.00 rozpoczął się w Grybowskiej Bazylice Mniejszej III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest, jak w poprzednich latach P. Dr Krzysztof Michałek, Organista Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie, a Honorowy Patronat także w tym roku objął Biskup Diecezjalny Tarnowski Andrzej Jeż. W programie I koncertu wystąpili Tomasz Chorzalski Organy, Chór „Musica ex Anima” i Orkiestra Symfoniczna Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, oraz Chór „Capella Marialis”  Bazyliki Mariackiej w Krakowie. W programie znalazły się utwory Schuberta, Mozarta, Góreckiego, Mendelssohna oraz pełne ekspresji improwizacje organowe. Organizacje festiwalu wsparli Urząd Miasta Grybowa, Urząd Gminy Grybów, SHP „ Składnica” i nasza parafia. Kilkudziesięciu słuchaczy zebranych                w bazylice z zapartym tchem wysłuchało pięknych i urozmaiconych utworów nagradzając wykonawców gromkimi owacjami. Szkoda, że następny koncert, jakim był w tym samym dniu mecz piłki nożnej na Mundialu tak bardzo rozczarował!

Boże Ciało 2018

W ostatnim dniu maja przy niezwykle pięknej pogodzie celebrowaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa – Boże Ciała. Jak zwykłe obok mszy św. najważniejszym wydarzeniem była uroczysta procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy przygotowanych przez poszczególne dzielnice parafii i grupy duszpasterskie na Rynku. Uczestniczyły ogromne rzesze wiernych szczelnie wypełniające tą niezwykłą świątynię, jaką stał się grybowski Rynek.

Prymicje ks. Adriana Fydy

W sobotę 26.05.2018 roku w tarnowskiej katedrze nasz Diakon Adrian Fyda przyjął, wraz z 26 kolegami święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Po południu                       o 16.45 nastąpiło powitanie Prymicjanta na granicy parafii, a następnie uroczysty przejazd do grybowskiej bazyliki, gdzie Ks. Adrian odprawił nabożeństwo majowe. 27 maja w niedzielę, Prymicjant przybył na plebanię, gdzie o 10.45 nastąpiło błogosławieństwo rodziców następnie bardzo uroczyste przejście do świątyni, gdzie o 11.00 powitaniami przez delegacje parafialne rozpoczęła się msza św. prymicyjna. Okolicznościowe, pełne treści kazanie wygłosił nasz były wikariusz Ks. dr Dariusz Brzegowy. Po mszy Ks. Prymicjant udzielił apostolskiego błogosławieństwa z odpustem zupełnym. Wszyscy zgromadzeni modlili się za Prymicjanta i o nowe powołania z naszej parafii. Po zakończeniu uroczystości w bazylice zaproszeni Goście udali się na przyjęcie do pięknie udekorowanej sali gimnastycznej miejscowego ZSZ. Parafia cieszy się z kolejnego, już ponad 40 żyjącego kapłana pochodzącego z naszej parafii. Ks. Prymicjantowi życzymy wszelkiego błogosławieństwa bożego , dobrej pierwszej placówki, którą już we wtorek z rąk Biskupa Diecezjalnego otrzyma.  

Grybowskie mamy przed obrazem Matki Przedziwnej

W środę pół godziny przed Nowenną Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Kościołem Domowym i żeńskim zespołem młodzieżowym z Siołkowej poprowadził modlitwę przed obrazem naszej Matki Przedziwnej. Rozważania, modlitwy, wiersze przygotowała i interpretowała Barbara Machaczek- prezes POAK, pieśni natomiast wykonywał zespół w składzie  Martyna Fyda- flet, Ola Niepsuj- skrzypce, Natalia Smoła- saksofon, Asia Romanek- gitara i Anna Mędoń- śpiew pod kierunkiem Alicji Romanek, Agnieszki Niepsuj- gitara i Agaty Fydy, które włączyły się w śpiew. Uczciliśmy w ten sposób naszą Matkę Niebieską i wszystkie mamy z naszej parafii

 z okazji zbliżającego się Dnia Matki.

Włączyliśmy się również w liturgię Mszy św. którą odprawili

ks. Damian i ks. Janusz.

 

 

Wszystko na chwałę Bożą i ku pożytkowi bliźniego.

 

Prezes POAK

Barbara  Machaczek

Odpust ku czci Matki Bożej Przedziwnej

W trzecią niedzielę maja celebrowaliśmy odpust parafialny ku czci Matki Bożej Przedziwnej, ustanowiony przez Biskupa Jerzego Ablewicza 24.12.1974 roku, w dniu ogłoszenia grybowskiej świątyni diecezjalnym Sanktuarium ku czci Matki Bożej Grybowskiej. W tym dniu, w tym roku przypadła także radosna Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Kazania o Maryi jako narzędziu Ducha Świętego na wszystkich mszach św. przedpołudniowych wygłosił ks. Tadeusz Nowek, Pallotyn, proboszcz parafii Biała Niżna. Zaproszony kaznodzieja przewodniczył także uroczystej sumie odpustowej i eucharystycznej procesji. Liturię uświetniło wiele ważnych i zaangażowanych grup tych, co zawsze, a więc kapłani z dekanatu i księża rodacy, LSO, DSM, chór mieszany grybowskiej bazyliki, dwa duże zastępy naszych niezawodnych harcerzy. W tym roku udało się zaprosić do udziału także grupy, które dotąd nie brały udziału w uświetnieniu liturgii odpustowej. Przede wszystkim to orkiestra dęta z Siołkowej w dużym składzie, która ubogaciła grą zwłaszcza procesję. Była większa liczba pięknie umundurowanych strażaków, którzy tworzyli asysty, ale także nieśli sztandary swoich jednostek z Siołkowej, Białej Wyżnej i Białej Niżnej. W uroczystą procesję włączyły się także przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Siołkowej i Białej Wyżnej w swoich pięknych, regionalnych strojach. Wszystko to sprawiło, że zarówno suma jak i procesja były w tym roku wyjątkowo okazałe, tym bardziej, że i pogoda była wspaniała. Mamy nadzieję, że zaangażowanie większej liczby parafian w takie uroczystości będzie choćby niewielkim przyczynkiem do doprowadzenia do koronacji obrazu naszej Przedziwnej Pani.

Nabożeństwo fatimskie

13 maja 2018, w niedzielę o godz. 19.00 ropoczęliśmy kolejny cykl nabożeństw fatimskich, który potrwa do 13 października. Nabożeństwom w tym roku przewodniczy i wygłasza okolicznościowe kazania Ks. Piotr Kalinowski z Białej Niżnej. Po mszy św. jak zwykle odbywa się wokół bazyliki procesja różańcowa ze światłem i fatimską figurą, którą noszą zmieniające się asysty. Rozważania tajemnic nawiązujące mocno do życia parafii, jak co roku przygotowuje Ks. Palat Penitencjarz. Uczestniczyło w nabożeństwie ok. 1200 osób. Wszyscy zostali serdecznie zaproszeni na kolejne za miesiąc.

Pierwsza Komunia Święta

W dniu 13.05.2018 r. nasza parafia przeżywała piękną uroczystość. Dzieci klas III w liczbie 126 przystąpiło w tym dniu po raz pierwszy do Komunii św. Dzięki zaangażowaniu rodziców i katechetów: ks. Tomasza Rokosza, Janusza Szpilowskiego i Damiana Pitwora, dzieci uczyniły to w sposób piękny i odpowiednio przygotowany duchowo i zewnętrznie. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ks. Prałat Proboszcz. Pierwszy raz w sposób dialogowany. Dziękujemy Bogu za ten piękny dzień, pełen radości, szczęścia dla dzieci i rodziców oraz słoneczną pogodę.

Uroczystość Religijno – Patriotyczna w Grybowie.

Tradycyjnie 3 maja o 9.30 została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny zamówiona prze P. Burmistrza i P. Wójta. Na mszy zgromadzili się przedstawiciele władz, poczty sztandarowe w liczbie 18, oficjalne delegacje, zastępy ochotniczych straży pożarnej, Chór Męski Siołkowianie oraz rzesze wiernych. Eucharystii przewodniczył Ks. Prałat Proboszcz, a kazanie wygłosił Ks. Prałat Penitencjarz. Po mszy nastąpił przemarsz pod pomnik w parku i złożenie kwiatów. Cieszy nas fakt, że na coraz większej ilości domów i instytucji pojawia się Polska flaga.

Procesja błagalna o urodzaje ku czci św. Marka

Grybowska parafia podtrzymuje piękną tradycję procesji błagalnej o urodzaje, dobra pogodę i zachowanie do nieszczęść w dniu Św. Marka. Procesja, w której jak widać na zdjęciach uczestniczy ponad 1000 osób udaje się pod krzyż naprzeciw plebanii, gdzie znajdował się, kiedyś drewniany kościół Św. Bernardyna spalony przez Sowietów 1945 roku. Tam odprawiane są przepisane modlitwy, a potem eucharystia w tej samej intencji. Dzięki Bogu rzeczywiście jak dotąd nasza parafia jest wolna od wielkich kataklizmów czy klęski nieurodzaju. Mamy nadzieję, że dzięki Opatrzności Bożej i w tym roku tak będzie.

Uroczyste rozpoczęcie V Synodu Diecezji tarnowskiej

1.04 2018. roku w Tarnowie rozpoczął się bardzo uroczyście V Synod Diecezji Tarnowskiej. Wydarzenie to na różne sposoby było przygotowywane od kilku miesięcy. W naszej parafii powstały dwa zespoły synodalne, które przez najbliższe trzy lata będą aktywnie angażować się w prace synodu. Na uroczystość otwarcia udała się delegacja z naszej parafii w liczbie blisko 20 osób pod przewodnictwem Ks. prałata Proboszcza oraz przy udziale wikariuszy Ks. Piotra Cichonia i Ks. Damiana Pitwora. Sama blisko czterogodzinna uroczystość składająca się z trzech stacji rozpoczęła się stosownymi obrzędami w kościele Św. Jozefa i Matki Bożej Fatimskiej. Po tej części wszyscy procesyjnie przeszli do katedry. W katedrze blisko 600 księży, kilkunastu biskupów pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego odprawiło uroczystą mszę św. W czasie mszy zostały przyjęte odpowiednie przysięgi od księży odpowiedzialnych za Synod. W skład Członków Synodu specjalnym dekretem został także włączony Ks. Prałat Proboszcz, jako delegat Kapituły Kolegiackiej Św. Wawrzyńca w Wojniczu. Cała Uroczystość była jednym wielkim modlitewnym wołaniem o błogosławione owoce synodu dla rozwoju religijnego naszej diecezji.

Wielka sobota, Wigilia Paschalna i Wielkanoc w Grybowskiej Bazylice.

W wielką sobotę,  gdy trwało czuwanie przy grobie i adoracja krzyża w bazylice od 9.00 d0 14.00 co kilkanaście minut odbywało się świeceni pokarmów na wielkanocny stół. Jak zwykle przewijały się „ nieprzebrane  tłumy wiernych”

Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy o godz. 19.00 poświęcając na zewnątrz ogień i zapalając od niego nowy piękny, ufundowany przez pszczelarzy paschał oraz kadzidło. Po procesji do świątyni, której przewodził paschał i zapaleniu świec oraz wszystkich świateł bazyliki Ks. Paweł Bobrowski pięknie odśpiewał Exultet. Po nim, nastąpiła bogata liturgia czytań i śpiewów, które przygotowały do rozpoczęcia celebracji mszy św. Wigilii Paschalnej, mszy wielkanocnej. Znów zabrzmiały uroczyście dzwony i zagrały nasze potężne organy. Krótkie i treściwe kazanie wygłosił Ks. Prałat Penitencjarz. Po kazaniu uroczysta liturgia chrzcielna została odprawiona przy chrzcielnicy w całości, aż do pokropienia ludu nowo poświęconą wodą chrzcielną. Po tej liturgii nastąpił dalszy ciąg mszy świętej. Na jej zakończenie ok. godz. 21.30 rozpoczęła się procesja rezurekcyjna. Liturgię mszy ubogacał mieszany chór naszej bazyliki, a procesję orkiestra dęta z Siołkowej. Mimo niepewnej pogody udało się trzykrotnie okrążyć bazylikę, ale w kontekście coraz większej liczby wiernych uczestniczących w tych obrzędach coraz poważniej bierzemy pod uwagę poprowadzenie procesji wokół grybowskiego Rynku. Mszę św. koncelebrowało 13 kapłanów, a uczestniczyło ok. 3000 wiernych w tym wielu ludzi młodych, dzieci i całych rodzin. Uroczystość zakończyła się o godz. 22.00 a o 22.30 rzęsiście zaczął padać deszcz.

W samą uroczystość wielkanocną kazania na wszystkich mszach św. wygłosił Ks. Prałat Proboszcz. W swoim orędziu wskazał na znaczenie świąt wielkanocnych i Chrystusowego Zmartwychwstania dla prawdziwie chrześcijańskiego życia poszczególnych ludzi całych wspólnot. Wskazał też na różne zagrożenia czyhające na osłabienie wiary i moralności u człowieka wierzącego w Chrystusa we współczesnym świecie.

 

Zdjęcia i opracowanie x. R.S i x. D.P

Wielki Piątek 2018

 

Uroczystą liturgię Wielkiego Piątku rozpoczęliśmy o godz. 18.00 Bazylika grybowska wypełniona była po brzegi zgromadzonymi wiernymi. W liturgii pod przewodnictwem Ks. Prałata Proboszcza uczestniczyło 13 kapłanów. Tzw. ostatnie kazanie pasyjne wygłosił Ks. Janusz Szpilowski. Mękę Pańską odśpiewali młodzi, zdolni śpiewacy z LSO Jakub Mędoń, Paweł Pióro i Rafał Łosowski. Centralnym punktem było uroczyste wniesienie, odsłonięcie i adoracja krzyża, która jak zwykle przedłuża się w późną noc do godz. 24.00 i trwa przez całą Wielką Sobotę. Do tej tez godziny trwała adoracja Pana Jezusa w Grobie prowadzona pięknie przez różne grupy parafialne. Do samego końca obecni byli licznie parafianie i goście trwający w skupieniu na modlitwie przy Grobie Pańskim.                                       

      Zdjęcia i opracowanie Ks. R.S i Ks. D. P.

Wielki Czwartek 2018

 

Uroczysta liturgią mszy św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy w Grybowskiej Bazylice obchód Świętego Triduum Paschalnego. Mszę św. koncelebrowało 12 kapłanów, miejscowych duszpasterzy oraz Księży Rodaków. Uczestniczyło ok. 3000 wiernych, wśród nich bardzo znaczna grupa dzieci i młodzieży na czele z LSO, DSM , Harcerzami i Młodzieżowym Chórem naszej bazyliki. Kazanie wygłosił Ks. Prałat Paweł Bobrowski, Dyrektor ZOL Caritas. Po mszy św. i przeniesieniu Ciała Pańskiego do „Ciemnicy” adoracja prowadzona przez różne grupy trwała do godz. 24.00.

Niedziela Palmowa 2018

 

W dniu 25.03.2018 przeżywaliśmy Niedzielę Palmową. O 10.50 miała miejsce procesja z Palmami pod przewodnictwem Ks. Prałat Proboszcza. Przed bazyliką zgromadziło się bardzo dużo dzieci wraz z rodzicami i palmami w ręku. Dzieci z entuzjazmem i radością włączyły się w liturgię. Słowo Boże do dzieci skierował Ks. Rekolekcjonista Marek Kluz, wzywając je do podjęcia trudu wyrzeczeń i modlitwy. 

Droga krzyżowa ulicami miasta

 

W dniu 23.03.2018 odprawiliśmy tradycyjną drogę krzyżową ulicami miasta. Jak zwykle rozpoczęła się ona przy remizie OSP Biała Wyżna, a zakończyła przed bazyliką na grybowskim rynku. Poszczególne stacje zostały symbolicznie oznakowane i oświetlone przez mieszkańców ul Węgierskiej. Rozważania do  stacji nawiązujące do życia parafialnego w kontekście zbliżających się rekolekcji przygotował Ks. Prałat Penitencjarz, a odczytywali zarówno kapłani,  jak i siostry zakonne oraz osoby świeckie. Mimo mroźnej w tym roku pogody uczestniczyło ok. 2500 wiernych w tym wielu ludzi młodych i dzieci. Po zakończeniu tego niezwykłego nabożeństwa wierni mogli przyjąć Komunię Św. dla zyskania odpustu zupełnego.

 

Rekolekcje Wielkopostne i Wielki Tydzień

 

PIĄTEK (23.03)

 ·              godz.19.00 – Droga Krzyżowa ulicami miasta. Początek przy remizie Biała Wyżna.

 

SOBOTA (24.03) – Rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych (prowadzi Ks. Prof. dr hab. Marek Kluz UPJPII w Krakowie i Tarnowie)

 ·              godz. 18.00 – Msza św. z nauką na rozpoczęcie rekolekcji

 

NIEDZIELA PALMOWA (25.03):

 ·              godz. 6.30, 8.00, 9.30,11.00, 12.30 – Msze św. z nauką dla wszystkich i poświęceniem palm

 ·              godz. 10.50 – poświęcenie palm przed bazyliką, procesja i msza św. z nauką ( zwłaszcza dla dzieci)

 ·              godz. 15.00 i 17.00 – Gorzkie Żale z rekolekcyjnym kazaniem pasyjnym. Po Gorzkich Żalach Msze św.

 

WIELKI PONIEDZIAŁEK ( 26. 03):

 ·              godz. 6.30 – Godzinki o Męce Pańskiej

 ·              godz. 7.00, 9.00, 18.00 – Msze św. z nauką dla wszystkich

 ·              godz. 10.30 – spowiedź i Msza św.  z sakramentem namaszczenia i błogosławieństwem lourdskim dla osób chorych i starszych

 ·              godz. 19.00 – I nauka stanowa dla małżonków.

 

WIELKI WTOREK ( 27.03 ),  I dzień spowiedzi:

 ·              godz. 6.30 – Godzinki o Męce Pańskiej

 ·              godz. 7.00, 9.30, 18.00 – Msze św. z nauką dla wszystkich

 ·              godz. 8.00 – 9.30; 10.20 – 12.00; 14.00 – 16.00; 16.30 – 18.00 - spowiedź rekolekcyjna i wielkanocna

 ·               godz. 19.00 – II nauka stanowa dla małżonków.

 

WIELKA ŚRODA ( 28.03),  II dzień spowiedzi

 ·              godz. 6.30 – Godzinki o Męce Pańskiej

 ·              godz. 7.00, 9.30, 15.30 i 18.00 – Msze św. z nauką dla wszystkich

 ·              godz. 8.00 – 9.30; 10.20 – 12.00; 14.00 – 15.30; 16.20 – 18.00   

         - spowiedź rekolekcyjna i wielkanocna

 ·              godz. 17.45 – Nowenna do NMP.

 

WIELKI CZWARTEK ( 29.03):

 ·              godz. 6.30 – Godzinki o Męce Pańskiej

 ·              godz. 7.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

 ·              godz. 8.00 – Droga Krzyżowa

 ·              godz. 9.00 –Ciemna jutrznia

 ·              godz. 15.00 –Droga Krzyżowa

 ·              godz. 18.00 – Uroczysta Msza św. Wieczerzy Pańskiej i przeniesienie Pana Jezusa do „ciemnicy”.

 ·              godz. 20.00 adoracja – prowadzi Koło Przyjaciół Radia Maryja

 ·              godz. 21.00 adoracja – prowadzi  Akcja Katolicka i Caritas Parafialna

 ·              godz. 22.00 adoracja  - prowadzi Grupa Biblijna, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Kręgi Rodzin

 ·              godz. 23.00 – Droga Krzyżowa.

 

WIELKI PIĄTEK ( 30.03 ):

 ·              godz. 6.00 – 18.00 adoracja prywatna Pana Jezusa w „ciemnicy”

 ·              godz. 6.30  - Godzinki o Męce Pańskiej

 ·              godz.7.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

 ·              godz. 8.00 – Droga Krzyżowa

 ·              godz. 9.00 -  Ciemna Jutrznia

 ·              godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia( rozpoczęcie nowenny przed Świętem Bożego Miłosierdzia)

 ·              godz. 15.15  - Droga Krzyżowa

 ·              godz. 18.00 – Uroczysta Celebracja Męki Pańskiej i złożenie Ciała Pańskiego do grobu.

 ·      godz.20.15  adoracja – prowadzi III Zakon Franciszkański

 ·      godz. 19.30 – Gorzkie Żale ( część III)

 ·              godz. 21.00 adoracja – prowadzi chór męski  Siołkowa

 ·              godz. 22.00 adoracja -  prowadzi młodzież( KSM, MdM, chór młodzieżowy, młodzież gimnazjalna)

 ·              godz.23.00 - Droga Krzyżowa i śpiew Pasji.

 

WIELKA SOBOTA I WIGILIA PASCHALNA ( 31.03 ):

 ·              godz. 6.00 – 19.00 prywatna adoracja Pana Jezusa w Grobie, adoracja  Krzyża

 ·              godz. 6.30  - Godzinki o Męce Pańskiej

 ·              godz. 7.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia

 ·              godz. 8.00 – Ciemna jutrznia

 ·              godz. 9.00 – 13.00 święcenie pokarmów, co ok. 20 minut (w innych miejscach według zwyczajnego porządku)

 ·              godz.14.00 –ostatnie dodatkowe święcenie pokarmów

 ·              godz. 18.45 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

 ·              godz. 19.00 rozpoczęcie uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej, Msza św. wielkanocna i Procesja Rezurekcyjna.

 

NIEDZIELA WIELKANOCNA ( 1.04 ):

 ·              Msze św. w bazylice:  6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00.

 ·              Kościół pomocniczy Podjaworze – 8.00

 ·              Kościół pomocniczy Podchełmie -  9.30

 ·              Kościół pomocniczy Siołkowa Zagórze - 11.00

 

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (2.04):

 ·              Msze św. w bazylice  6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30 (połączona  z udzieleniem chrztu św.  dzieciom), 18.00

 ·              Kościół pomocniczy Podjaworze – 8.00

 ·              Kościół pomocniczy Podchełmie -  9.30

 ·              Kościół pomocniczy Siołkowa Zagórze - 11.00

 

  

Uwaga:

  

Od tego roku zgodnie z przepisami liturgicznymi i zeszłoroczną zapowiedzią Komunia św. w Wielki Czwartek i Piątek będzie udzielana tylko podczas nabożeństw o godz. 18.00. Poza tym można Komunii udzielić tylko jako Wiatyku osobom umierającym.

 

 

 

 

Drogich Parafian i Gości serdecznie zapraszamy do żywego i owocnego udziału w liturgii!

Duszpasterze Parafii Grybowskiej

Nowe dzwony już na wieży Bazyliki na wys. ok. 60 m.

 

7.03 odbyła się ważna operacja wywindowania trzech nowych dzwonów na wieżę bazyliki i umieszczenia ich na wcześniej przygotowanych konstrukcjach. Dzwony wywindował ogromny dźwig z Nowego Sącza, a wszystkie pozostałe prace wykonuje wspominana już we wcześniejszych aktualnościach firma Rduch ze Śląska. Wszystkie dzwony mają być uruchomione do końce tego tygodnia i odpowiednio zaprogramowane. Samo wydarzenie wzbudziło spore zainteresowanie parafian, tym bardziej, że w tym czasie trwają rekolekcje dla dzieci młodzieży.

Rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży

 

W dniach 7. – 9.03 odbywają się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży. Prowadzi je w tym roku Ks. dr Maciej Knapik z Siemiechowa. Wszyscy uczestnicy podzieleni są odpowiednie grupy i godziny. Rekolekcjoniście towarzyszy zespół muzyczny z naszej parafii oraz środki multimedialne,                        z których kaznodzieja obficie korzysta. Bardzo licznie i ładnie jak zwykle uczestniczą w rekolekcjach dzieci i młodzież młodsza z gimnazjów. Nieco lub znacznie gorzej, również jak zwykle jest z młodzieżą ze szkół średnich, których frekwencja pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej absencja dotyczy młodych ludzi z innych parafii, którzy uczęszczają do naszych szkół średnich. Ciągle jest nadzieja, że będzie lepiej.

Sesja naukowa na temat Ks. Biskupa Karola Pękali w 50. rocznicę Jego śmierci.

 

W dniu 5 marca w auli WSD w Tarnowie odbyła się otwarta sesja naukowa na temat Ks. Bpa Karola Pękali w 50. rocznicę Jego śmierci, która miała miejsce w Bułgarii 18.08.1968 roku. Organizatorem wydarzenia był UJP II w Krakowie, sekcja w Tarnowie. Sesję swoim wystąpieniem rozpoczął Bp Diecezjalny Andrzej Jeż, który zwrócił uwagę na szczególne zaangażowanie Ks. Bpa Karola w dzieło charytatywne kierowane nie tylko do Polaków, ale także do Żydów i przedstawicieli innych narodów, którego rozmach zwłaszcza trudnych czasach II wojny światowej zadziwia po dzień dzisiejszy. Poszczególni prelegenci zarówno duchowni jak i świeccy bardzo dokładnie, w krótkich wykładach i refleksjach często bardzo osobistych przedstawili postać i dzieło Ks. Biskupa na tle bardzo trudnych czasów, w jakich przyszło mu działać. W sesji uczestniczyli profesorowie uniwersytetu, wykładowcy i przełożeni WSD, pracownicy instytucji diecezjalnych, klerycy i zaproszeni świeccy. Była również delegacja z rodzinnej parafii Ks. Biskupa Tj. Grybowa pod przewodnictwem Ks. Prałata Proboszcza. Z wysłuchanych wykładów jawi się postać Ks. Biskupa, jako człowieka głębokiej wiary, modlitwy, prawdziwego dobrze zorganizowanego miłosierdzia. Parafia Grybowska jest dumna ze swojego wybitnego Rodaka.

Kolejna edycja katechizacji przedmałżeńskiej w grybowskim Centrum Duszpasterskim.

 

W dniu 3.03 w auli Parafialnego Centrum Duszpasterskiego rozpoczęła się kolejna edycja „Kursu przedmałżeńskiego”. Organizatorem tej jakże ważnej katechizacji jest Ks. mgr Piotr Cichoń. Pposzczególne tematy omawiają kapłani zaproszeni z dekanatu, a niektóre kwestie przedstawiają także osoby świeckie. Wykłady ubogacane są prezentacjami multimedialnymi. Uczestniczy ok. 80 osób z parafii, dekanatu i innych miejscowości.

Grybowska Akcja w akcji, by dzieci i młodzież nie hejtowały czy lajkowały, tylko sportu zażywały i w tenisa stołowego grały...

 

W drugim tygodniu ferii POAK w Grybowie z inicjatywy naszego członka Wiesława Machaczka wyszedł z propozycją do dzieci i młodzieży, i zorganizował z ks. Januszem Szpilowskim I Parafialny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prałata Proboszcza Ryszarda Soroty.

Zgłosiło się 40 osób. Rozgrywki odbywały się w Domu Duszpasterskim od poniedziałku do czwartku w godzinach od 11.00 do 13.00,  w sześciu grupach wiekowych:

·        dziewczynki ze szkoły podstawowej,

·        chłopcy ze szkoły podstawowej,

·        dziewczyny z gimnazjum,

·        chłopcy z gimnazjum,

·        chłopcy ze szkoły średniej,

·        młodzież ze szkoły integracyjnej

Mecze rozgrywano w systemie każdy z każdym.

Turniej  rozpoczął  Ksiądz Proboszcz modlitwą  i błogosławieństwem,
a następnie rozegrał pierwszy  mecz z  przedstawicielami komisji sędziowskiej i niektórymi uczestnikami turnieju. Powiem w tajemnicy, że nasz Proboszcz świetnie gra w tenisa stołowego.

Każdy kolejny dzień trwania turnieju rozpoczynaliśmy od modlitwy.
W drugim dniu uczynił to ksiądz Janusz Szpilowski opiekun duchowy turnieju,
a w kolejnym ksiądz Penitencjarz Ryszard Stasik.

Zawodnicy dzielnie i z ogromnym zaangażowaniem rozgrywali mecze.

Komisja sędziowska w składzie:

mgr Katarzyna Koszyk- Niepsuj,

mgr Jan Skowron,

 mgr Rafał Nowak

 i Wiesław Machaczek bacznie obserwowała i oceniała rozgrywki i po zliczeniu punktów wyłoniła zwycięzców:

·        w grupie dziewczynek ze szkoły podstawowej;

I m Julia Szczepanik

II m Kamila Nalepa

III m Karolina Radzik

·        w grupie chłopców ze szkoły podstawowej;

I m Marcin Kiełbasa, Jakub Gliński

II m Kamil Niepsuj

III m Daniel Radziak

·        w grupie dziewczyn z gimnazjum;

I m Julia Oleksy

II m Oliwia Machaczek

III m Kinga Lichoń

·        w grupie chłopców z gimnazjum;

I m Kacper Jeleń

II m Kamil Jeleń

III m Jan Szczepanik

·        w grupie chłopców ze szkoły średniej;

I m Szymon Hotloś

II m Damian Krok

III m Karol Kłapacz

·         w grupie chłopców starszych;

I m Paweł Szczecina

II m Szymon Podwika

Dyplom za dzielną walkę otrzymał też najmłodszy uczestnik turnieju Bartek Nowak z klasy zerowej, którego obecnością bardzo się cieszymy.

Z każdej grupy osoby, które zdobyły I miejsce rozegrały mecz
o Puchar Księdza Prałata Proboszcza również w systemie każdy z każdym.

Ten sam skład komisji sędziowskiej po zliczeniu punktów wyłonił zwycięzcę.

Zdobywcą Pucharu Księdza Prałata Proboszcza w I Parafialnym Turnieju Tenisa Stołowego został Kacper Jeleń z kl. III Gimnazjum
w Siołkowej.

 Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

Zakończenie turnieju miało miejsce w czwartek, kiedy to ksiądz Prałat Proboszcz wraz z prezes POAK Barbarą Machaczek wręczył dyplomy wszystkim nagrodzonym oraz Puchar zwycięzcy i dokonał zamknięcia I Parafialnego Turnieju Tenisa Stołowego.

Po części oficjalnej wszystkich uczestników zaproszono na grilla, którego przygotowano na placu Domu Duszpasterskiego.  Byli tam również nasi kapłani ksiądz Proboszcz, ks. Janusz, ks. Prałat Stasik,  a także  sympatycy oraz mamy uczestników turnieju.

Był to dla wszystkich miło i z pożytkiem spędzony czas.  A w Domu Duszpasterskim  było gwarno  i wesoło dzięki dzieciom i młodzieży, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie.

Prezes POAK

Barbara Machaczek

Sponsorzy:

Ks. Prałat Proboszcz  Ryszard Sorota

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej

Parafialna Caritas

SHP ,, Składnica” w Grybowie- bułki, sosy i soki

Panie z POAK Maria Szczecina, Elżbieta Stanisz, Barbara Krok- upiekły pyszne ciasta.

Mamusia uczestników turnieju Pani Szczepanik zasponsorowała napoje i ciastka.

Gurbowicz – udostępnił samochód do przewozu stołów do gry w tenisa

Za wszelką pomoc w zorganizowaniu turnieju dziękuje pomysłodawca   całego tego ,, zamieszania”  Wiesław Machaczek

Nowe i stare dzwony, montaż nowych dzwonów i zimowe panoramy Grybowa z wysokości ponad 60 m.

 

20.02 rozpoczęły się prace związane z przygotowaniem do montażu nowych dodatkowych trzech dzwonów na wieży naszej bazyliki. Prace te zgodnie z umową wykonuje Firma Rduch ze śląska. Najpierw należało na wysokość ponad 50 metrów wywindować nową grubą podłogę i wszystkie metalowe elementy konstrukcji zawieszenia dzwonow przygotowane do skręcania w zakładzie. Nowe dzwony wraz konstrukcją znajdą swoje miejsce piętro wyżyj od istniejących. Wszystkie elementy wywindowano przy pomocy odpowiedniej wyciągarki, a dzwony wywinduje odpowiedni duży dźwig. Przy okazji zostaną wzmocnienie grubą nową podłogą dwa pozostałe podesty. Zdjęcia pokazują stan na dzień 23.02.2018. W następnym tygodniu będą windowane dzwony i prowadzone prace elektryczne i elektroniczne prowadzące do uruchomienie i wykorzystywania przy różnych okazjach całego sześciodzwonowego zespołu. Zostaną także uruchomione dzwonek na sygnaturce i piękny dzwon przy Kaplicy Męki Pańskiej. W czasie wizytacji prac Ks. prałat Proboszcz wykonał także kilka zimowych panoram miasta z wys. 60 m. Warto zobaczyć !.

Wystawa pamiątek z podróży Ks. Proboszcza do Afryki – Kongo Brazaville ( luty 2014) i Republika Centralnej Afryki ( luty 2018 ).

 

Od piątku 23.02.2017 do soboty 4.03. codziennie od 8.00 d0 17.00  można w bzylice grybowskiej, przy ołtarzu wieczystej adoracji oglądać wystawę autentycznych afrykańskich pamiątek z dwóch podróży Ks. Proboszcza do Afryki. Wystawa jest niewielka, ale bardzo bogata w eksponaty. Znajdziemy tu duże zdjęcia, obrazy malowane ręcznie przez Afrykańczyków,  obrazy wykonane precyzyjnie z motylich skrzydeł, drewniane figurki, ozdoby, torebki, materiały na ubranie, przedmioty codziennego użytku i wiele innych. Przy wystawie można złożyć swoją ofiarę na pomoc bardzo ubogiej RCA. Serdecznie zapraszamy do bliższego zapoznania się z afrykańską misyjną ziemią poprzez dokładne obejrzenie tej pięknej wystawy.

Ks. Prałat Proboszcz w Republice Centralnej Afryki.

 

Nominacja Biskupia Ks. Prałata Mirosława Gucwy na Biskupa Diecezjalnego Bouar w RCA stała się okazją do drugiej już podróży, Ks. Proboszcza na spaloną słońcem Afrykańską ziemię. Wyjazd był podyktowany faktem, że Ks. Mirosław to kolega rocznikowy Ks. Proboszcza, to były wikariusz w Grybowie (1988 – 1992), to wreszcie Kapłan, który swoje rodzinne korzenie ma właśnie w Grybowie.  Wyjazd odbył się w dniach 5 – 17 luty 2018. Pierwsze dni grupa wśród, których było 6 Kapłanów spędziła w misji Bimbo (dzielnica stolicy RCA Banghi) gdzie proboszczem jest Ks. Marek Mastalski, również kolega rocznikowy ks. Proboszcza. W czwartek 8.02 wszyscy udali się w bardzo trudną drogę do liczącego ok. 50 tys. mieszkańców miasta Bouar, stolicy diecezji. Tam zamieszkaliśmy w Niższym Seminarium Duchownym oddalonym, od pięknej, nowoczesnej katedry ok. 9 km. W oczekiwaniu na dzień świeceń (11.02) zwiedzaliśmy okoliczne ośrodki misyjne prowadzone przez różne zakony. Same święcenia odbyły się w katedrze 11.02 przy udziale 1 kardynała i 11 biskupów ze wszystkich diecezji RCA, a także z Kamerunu. Uczestniczyło także ok. 100 Kaplanów, w tym  40 Polaków i ok. 6000 wiernych pełnych radości i wdzięczności Bogu  za nowego Biskupa. Przepełniona śpiewem, pięknymi słowami i akcjami liturgicznymi także tańcem uroczystość konsekracji trwała ponad 4 godziny. Głównym konsekratorem był Kardynał z Banghi, a współkonsekratorem Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, który już znacznie wcześniej przybył do Afryki. Po mszy św. konsekracyjnej uroczystość trwała do ciemnego wieczora. W następnych dniach już razem z nowym Biskupem znów pielgrzymowaliśmy po afrykańskiej ziemi nawiedzając różne ciekawe miejsca, w tym Bagandu gdzie nasz ksiądz Mieczysław Pająk wybudował piękny kościół. Odwiedziliśmy także kaplicę w wiosce, w której główną część mieszkańców stanowią Pigmeje. W Bagandu właśnie spędziliśmy jedną noc. W piątek, w ostatnim dniu odwiedziliśmy bangijskiego Kardynała, nuncjusza apostolskiego i przez Jaunde, stolicę Kamerunu, Paryż i Warszawę w sobotę wieczorem pełni wrażeń i nowych niezwykle bogatych doświadczeń powróciliśmy do naszych domów. Jakie wrażenia? No cóż ogromna bieda, brak dróg niemal całkowity, brak wody w wielu miejscach, brak prądu w ponad 90 % kraju. Mizerne szkolnictwo i oświata, korupcja, tymczasowość, brak struktur państwa, państwo teoretyczne, walczące o wpływy światowe mocarstwa. To tylko niektóre problemy, na których rozwiązanie nie ma na razie nadziei. Na tym tle błogosławiona rola Kościoła i polskich misjonarzy, którzy przynajmniej w jakiejś części próbują tym biedom zaradzić. I wdzięczność biednego, ale radosnego i ofiarnego ludu, tęsknota za Bogiem, pokojem i odrobiną serca. Oby Bóg zmiłował się nad tymi ludami ciągle tak bardzo cierpiącymi i przez wielu zapomnianymi!

Więcej na temat tego wydarzenia będzie można usłyszeć w bazylice grybowskiej w niedzielę 25.02 w czasie mszy świętych przedpołudniowych. Będzie także można oglądnąć niewielką wystawę autentycznych pamiątek misyjnych. Natomiast w poniedziałek 26. 02. 2018 o godz. 17.30 w auli Parafialnego Centrum Duszpasterskiego Ks. Proboszcz wygłosi dłuższą prelekcje na temat swojej podróży. To wystąpienie ubogaci prezentacja ponad 300 zdjęć na dużym ekranie. Serdecznie zapraszamy!

Halowy Turniej Piłki Nożnej w dekanacie Grybów

Halowy Turniej Piłki Nożnej w dekanacie Grybów

Dnia 02 lutego 2018 r. odbył się  Halowy Turniej Piłki Nożnej zorganizowany przez Ks. Janusza Mąkę pomiędzy drużynami dekanatu grybowskiego w hali ZSZ w Grybowie w ramach XIII Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej Ołtarza. Zawody rozgrywane były w trzech kategoriach wiekowych; ministranci 2006 – 2010; lektorzy młodsi 2002 – 2005; lektorzy starsi 1997 – 2001. Wszystkie kategorie wiekowe grały systemem 4+1. Zwycięzcami zostały drużyny: w kategorii ministrantów:

 I miejsce Florynka, II miejsce Grybów, III miejsce Stróże;

 w kategorii lektorzy młodsi:

 I miejsce Stróże, II miejsce Krużlowa, III miejsce Binczarowa;

 w kategorii lektorzy starsi:

 I miejsce Kąclowa, II miejsce Krużlowa, III miejsce Ptaszkowa. 

Zwycięskie drużyny (I miejsce) przeszły do dalszego etapu rozgrywek rejonowych, które odbędą się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy w kategoriach jak podano wyżej.

Życzymy dalszych sukcesów dla zwycięskich drużyn z naszego dekanatu.

 

Bazylika grybowska bogatsza o trzy nowe dzwony

W dniu 28.01.2018 o godz. 9.30 została odprawiona uroczysta msza św. podczas  której, zostały poświecone trzy nowe dzwony ufundowane jako uzupełnienie i ubogacenie melodyczne trzech istniejących dotą, a poświeconych w roku 1966. Liturgii przewodniczył Ks. bp Leszek Leszkeiwicz . Wygłosił okolicznościową homilię i dokonał aktu poświęcenia dzwonów. W swojej homilii przypomniał zgromadzonym symboliczne znaczenie dźwięku dzwonów, które są jakby głosem samego Boga przypominającym zmaterializowanemu człowiekowi o rzeczach duchowych, nierzadko także ostatecznych. Liturgię ubogacił swoim śpiewem Chór Męski „ Siołkowianie”. Za kilkanaście dni rozpoczną się prace związane z zamontowaniem dzwonów na 70 metrowej wieży naszej bazyliki ich zharmonizowaniem i uruchomieniem. Od tego momentu bazylika będzie posiadać 8 dzwonów różnej wielkości, które stosownie do okoliczności będą dzwoniły w różnych konfiguracjach.

Dekanalny opłatek dla Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej i Caritas

8.01.2018 o godz. 14.00 odbyło się w Ptaszkowej doroczne spotkanie opłatkowo – formacyjne dla POC i POAK. Rozpoczęło się ono mszą św. w nowym kościele sprawowaną pod przewodnictwem Ks. Dziekana, który także wygłosił okolicznościową homilię, przestrzegając przed różnymi pokusami diabła, jakie na nas dzisiaj czekają. Po mszy św. w remizie dzieci ze szkoły podstawowej Nr 1w Ptaszkowej przedstawiły piękne jasełka. Potem zebrani udali się do sali na górze gdzie przy śpiewie kolęd łamano się opłatkiem i składano sobie noworoczne życzenia. Na zakończenie gospodarze zaprosili na smaczną i obfitą agapę.

Orszak Trzech Króli

 

Już po raz drugi w naszej parafii miał miejsce Orszak Trzech Króli. Przy pięknej i słonecznej pogodzie na palcu rynku zgromadziło się bardzo dużo wiernych by witać Mędrców ze Wschodu. Oni to wraz ze swoimi orszakami z trzech różnych miejsc udali się na plac rynku. Tam miała miejsce scenka wraz z Herodem,  Józefem i Maryją z Dzieciątkiem. W postać Królów Kacpra Melchiora i Baltazara wcielili się wikariusze naszej parafii ks. Janusz Mąka, ks. Tomasz Rokosz i ks. Damian Pitwor. Organizatorami wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury, Edukacji i Czytelnictwa Grybowie oraz Parafia Grybów Nad całością przedsięwzięcia czuwała p. Ewa Kornakiewicz. Do zobaczenia za rok.

Statystyki parafialne 2017 rok

 

Uczestnictwo w niedzielnych mszach św. - ok. 5600

Comunicantes – ok.35000

Odprawionych mszy św. - ok. 3500

Ochrzczonych – 129 dzieci ( 66 dziewczynek,                                 

                                63 chłopców)

I Komunia  Św. - 120 dzieci

Bierzmowani  -115

Małżeństwa  - 58

Zapowiedzi  - 86

Namaszczenie - ok. 450

Pogrzeby - 86 ( 38 kobiet i 48 mężczyzn)

 

Finanse parafialne - bez długów, na plusie. 

Rozesłanie Kolędników Misyjnych

 

W dniu 26. grudnia na Mszy św. o 11.00 miało miejsce uroczyste rozesłanie Kolędników Misyjnych. Mszy św. przewodniczy ks. Prefekt Piotr Cichoń. Mszę św. koncelebrowali ks. Kan. Jan Gryboś, Ks. Paweł Gruszka i ks. Damian Pitwor. Uroczystego rozesłania dokonał ks. Prał. Proboszcz Ryszard Sorota. Zorganizowaniem grup kolędników i opiekunów zajęli się katecheci: Pani Agnieszka Hotloś, Ewa Kornakiewicz, S. Scholastyka Uboga, Ks. Damian Pitwor, ks. Janusz Mąka, Ks. Janusz Szpilowski. Dzieci z radością i entuzjazmem zaangażowały się w dzieło pomocy misjom, przez co powstały rekordowe 44 grupy kolędników. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób przesłano do wydziału misyjnego naszej Kurii 19 tys. zł. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w to wielkie dzieło pomocy misjom.

Nowe dzwony

 

W dniu 20.12 2017, po wcześniejszych ustaleniach dotarły z Przemyśla przez Śląsk nowe trzy dzwony do naszej bazyliki. Odpowiednio solidne kobyłki zostały przygotowane przez miejscowego stolarza.  Dzwony mają następującą charakterystykę i napisy :

Największy: 800 kg „ Moje imię Matka Boża Przedziwna”

„Dziś dom Twój Matko Bazyliką zwany …”

Wydzwaniam hymn wdzięczności za podniesienie Grybowskiego Sanktuarium do godności Bazyliki Mniejszej (2012).

Średni: 250 kg „ Moje imię Jan Paweł II”

„Pokój Tobie Polsko Ojczyzno Moja, pokój Tobie…”

Wydzwaniam hymn wdzięczności za 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości ( 1918 – 2018).

Najmniejszy: 150 kg „Moje imię Ryszard”

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię”

Wydzwaniam hymn wdzięczności za odnowę materialną (2007 -2017) i rozwój duchowy Grybowskiej parafii.

Z tyłu każdego dzwonu: Klucze Papieskie i napis Bazylika Mniejsza w Grybowie A.D. 2017.

Konsekracji dzwonów dokona Ks. biskup Leszek Leszkiewicz 28.01.2018 roku. Potem po odpowiednich pracach konstrukcyjnych dzwony zostaną wywindowane na wyrskość ok. 50 metrów na wieżę bazyliki, i po pracach elektrycznych i elektronicznych, synchronizacji maja zadzwonić uroczyście na rezurekcję. Dodatkowo, jako bonus firma Jana Felczyńskiego z Przemyśla wykonawca dzwonów odnowiła dzwon, który od 1945 roku wisiał na malej dzwonniczce obok bazyliki. On także uzyska elektryczny napęd i być może będzie służył, jako sygnaturka. Wszystkie prace na wieży wykona Firma Rduch ze Śląska

Pasterka i Boże Narodzenie

 

W wigilię o 23.30 w pięknie udekorowanej bazylice, przy ruchomej szopce rozpoczęło się przygotowane przez młodzież czuwanie. Składało się onoz głębokich w treść tekstów, także poetyckich oraz granych i śpiewanych pieśni. Punktualnie o 24.00 dwunastokrotnym uderzeniem jednego z dzwonów eksponowanych w bazylice rozpoczęła się koncelebrowana przez kilkunastu kapłanów, pod przewodnictwem Ks. prałata Proboszcza Pasterka. Ks. proboszcz wygłosił także okolicznościowe kazanie. Na zakończenie w uroczystej procesji Dzieciątko Jezus zostało złożone w symbolicznym żłóbku w pięknej ruchomej szopce. Uczestniczyło ok. 1500 wiernych.  Przez cały dzień na każdej mszy były obecne rzesze wiernych, także tych, którzy byli na pasterce, a jednak przyszli drugi raz. Kazania głosił ul Ks. prałat Dyrektor Paweł Bobrowski. Natomiast po południu prawdziwe oblężenie, zwłaszcza przez dzieci przeżywała bardzo znana w całej okolicy nasza ruchoma szopka. W drugi dzień Świąt o godz. 11.00 szczególnie okazale wyglądało rozesłanie ponad dwustu kolędników misyjnych, którzy w ponad 40 grupach w środę po świętach odwiedzili niemal całą parafię, będąc prawie wszędzie bardzo życzliwie przyjmowani. Jeszcze bardziej znaczącą była msza św. o godz., 12.30 kiedy to Ks. prałat Proboszcz udzielił sakramentu chrztu dwunastu dzieciom z naszej parafii.  Szczególnie symboliczne znaczenie miało już tradycyjne podczas uroczystych chrztów zaproszenie do ołtarza ojców z dziećmi na modlitwę „Ojcze nasz” . Jest to symbol ofiarowania Bogu dzieci, swojego ojcostwa i swojej rodziny. N czwartek zostało zapowiedziane rozpoczęcie wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą.

Zakończenie adwentu

 

Trzytygodniowy tegoroczny adwent naznaczony był jak zwykle udziałem wielu wiernych dorosłych w mszach rorat nich o 6.00 rano a dzieci o 17.00 wieczorem. W przedostatni dzień adwentu przed wigilią wszyscy licznei zgromadzili się razem o 6.00 rano w tym wielka rzesza dzieci. One też otrzymały nagrody za wytrwałe adwentowe czuwanie i pełne zaangażowania zapoznawanie się z postacią Św. Józefa.

Odpust ku czci św. Katarzyny Alekksandryjskiej

 

Dzień 25 listopada był w tym roku w naszej parafii niezwykle bogaty w ważne wydarzenia.

Najpierw przeżywaliśmy odpust parafialny ku czci Głównej Patronki Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy. Została ona ustanowiona Patronką grybowskiej parafii już w roku 1340, kiedy Król Kazimierz Wielki powołał do istnienia miasto Grybów i erygował oraz uposażył parafię. Z okazji odpustu celebrowane były cztery uroczyste msze św. przed południem i jedna po południu. W tym roku kaznodzieją odpustowym i przewodniczącym sumie był ks. Doktorant Marcin Jaracz z parafii Św. Jadwigi Królowej w Gorlicach. W swoim bardzo płomiennym wystąpieniu przybliżył postać Św. Katarzyny i zachęcał do praktykowania jej cnót, a szczególnie pokory, która jest bardzo dobrą drogą do świętości. W sumie odpustowej uczestniczyło kilkunastu kapłanów Rodaków i Kapłanów Dekanatu Grybowskeigo. Liturgię uświetnił śpiewem mieszany Chór Naszej Bazyliki.

 

Drugie wyjątkowe wydarzenie dokonało się w naszym coraz bogatszymw zbiory i coraz bardziej znanym muzeum parafialnym. Mianowicie nastąpiło tam o godz. 14.00 niejako „powitanie” powracających po 12 latach z depozytu w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie pięciu drogocennych obrazów będących własnością parafii. Obrazy te udało się odzyskać dzięki kilkuletnim zabiegom Ks. Prałata Proboszcza i wielkiej życzliwości ks. Biskupa Ordynariusza Andrzeja Jeża.

Dzieła te , to :

·        Św. Zofia z córkami 1425, tempera na desce

·        Rodzina Św. Anny. 1530, tempera na desce

·        Prorok Daniel, 1425

·        Prorok Zachariasz 1425

·        Chrystus Pantokrator, początek XVIII w.

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Ks. prałata Proboszcza, który przybliżył historię i powody wzięcia tych obrazów w depozyt oraz ukazał niektóre kulisy zabiegów o ich odzyskanie. Wyraził też radość z tego niezwykłego wydarzenia, Które Dyrektor Muzeum parafialnego p. mgr Maria Solarz nazwała cudem. To właśnie Ona zabrała następnie głos z wielkim wzruszeniem przybliżając znaczenie i wartość odzyskanych obiektów. Przybliżyła także znaczenie średniowiecznej szkoły malarskiej Krakowsko – Sądeckiej, której wielki dorobek zachował się tylko w niewielkiej części. Na uroczystości zgromadziło się ok. 70 osób bardzo przeżywających to wspaniałe wydarzenie.

 

Zakończeniem bogatego dnia odpustowego stało się wreszcie przyjęcie do grona lektorów Dekanatu Grybowskiego 62 kandydatów przygotowanych podczas specjalnego kursu, który zorganizował ks. Janusz Mąka. Przyjęcie to dokonało się podczas wieczornej mszy św. o godz., 17.00, której przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. prałat Dziekan Bolesław Bukowiec. Przejmującym momentem była chwila, gdy każdy z lektorów podchodził do Celebransa i kładł rękę na księgę Pisma Świętego otrzymując od celebransa polecenie by ją wziął, czytał ludowi i naśladował to, co czyta. W gronie nowych lektorów znalazło się 11 z naszej parafii. Mamy nadzieję, że wzmocnią oni grupę dotychczasowych lektorów i asysty mszalne, także w dni powszednie będą bardziej kompletne.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie, angażuje się w wychowanie patriotyczne

 

W związku z  99 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości POAK

w Grybowie zorganizował przed Najświętszym Sakramentem już II modlitewno-patriotyczną adorację. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny ,,Synkopa” działający przy Szkole Podstawowej w Siołkowej pod kierunkiem mgr Mariana Bergańskiego nauczyciela tej szkoły. Modlitwy oraz rozważania i wiersze o tematyce patriotyczno-modlitewnej czytali przedstawiciele Akcji Katolickiej, a zespół muzyczny wykonywał  przepiękne pieśni legionowe i religijne. Polecaliśmy Chrystusowi również nasz Rząd z Prezydentem na czele, władzę lokalną oraz cały Kościół w Polsce.

To była też wspaniała okazja, aby uczcić 33 rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, którą przeżywamy w tym roku oraz 300-lecie koronacji obrazu jasnogórskiego.

Był to z pewnością pożytecznie spędzony czas przez naszych parafian, pełen wzruszeń i refleksji nad dziejami naszego Narodu i umiłowanej Ojczyzny.

Na zakończenie adoracji cały Kościół odśpiewał pieśń ,,Boże coś Polskę”, a następnie Apel jasnogórski.

            Po adoracji odbyła się Msza święta, w liturgię której włączyli się nasi członkowie, kontynuując  modlitwę o pomyślność naszej Ojczyzny

i wszystkich jej mieszkańców.

Prezes POAK w Grybowie

Barbara Machaczek

Nowa Rada Parafialna

 

Jak już wcześniej informowaliśmy w ogłoszeniach duszpasterskich do Rady Parafialnej przy naszej parafii zostało wybranych 29 osób reprezentujących zasadniczy wszystkie rejony naszej wielkiej wspólnoty. Pierwsze inauguracyjne posiedzenie Rady odbyło się w sobotę 4.11. w Auli Św. Bernardyna Parafialnego Centrum Duszpasterskiego. Spotkaniu zgodnie prawem przewodniczył Ks. Prałat Proboszcz. Po modlitwie za synod i powitaniu wszystkich zebranych Ks. Prałat wręczył wszystkim Radnym akty nominacyjne z gratulacjami i życzeniami owocnej służby Kościołowi. Następnie wybrano Przewodniczącego, którym jednogłośnie ponownie został wybrany P. Stanisław Lichoń. Wybrano także sekretarza Rady, którym pozostała P. Barbara Glińska, oraz skarbnika w osobie P. Małgorzaty Komsty. Ponadto podczas spotkanie Ks. prałat przedstawił aktualne sprawy duszpasterskie i gospodarcze, którymi żyje parafia., a więc tematykę synodu, sugestie dotyczące koronacji Obrazu Matki Bożej, problemy z grupami, także z LSO. W kwestiach gospodarczych to przede wszystkim intensywnie postępująca budowa przedszkola parafialnego, zatrudnienie pracowników i rekrutacja, które są już prawie zakończone. Poruszono też wiele innych mniej ważnych wątków. Spotkanie zakończyło się modlitwą i błogosławieństwem.

Uroczystość Wszystkich Świętych

1. listopada celebrowaliśmy Uroczystość Wszystkich Świętych z procesją na cmentarz, stacyjną modlitwą za zmarłych i okolicznościowym kazaniem. Na wszystkich mszach św. przedpołudniowych obecnych było bardzo wielu wiernych, zarówno parafian jak i gości, jak również tych, którzy na ten czas zjechali z delegacji. Uroczystość poprzedziła całodniowa spowiedź dekanalna, stąd na mszach św. większość wiernych przystępowała do Komunii Św. Na mszach św. w ciągu dnia kazania głosił Ks. Janusz Szpilowski. Po południu na wniosek parafian po raz pierwszy została odprawiona msza św. koncelebrowana już o godz. 13.00, wcześniej była o 14.00, potem o 13.30. Po zakończeniu eucharystii udaliśmy się z procesją na cmentarz po drodze śpiewając litanię do Wszystkich Świętych.  W procesji uczestniczyło 13 kapłanów, ale również bardzo wielu wiernych, tych którzy byli na mszy św., ale także tych, którzy dołączali po drodze, na mszy św. będąc wcześniej. Zauważalna była także obecność kilkunastu harcerek ze swoimi proporcami i w galowych strojach. Na cmentarzu dzięki bardzo skutecznemu nagłośnieniu wszyscy mogli uczestniczyć w stacyjnej modlitwie różańcowej i wysłuchać okolicznościowego kazania, które wygłosił wikariusz Ks. mgr Janusz Mąka. Cała uroczystość ze mszą św. trwała ok. 2 godz.  i skończyła się błogosławieństwem i śpiewem Salve Regina.

Uroczystość Wszystkich Swiętych

Powrót

Idźmy naprzód z nadzieją - IX Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny – Grybów 8.10.2017.

W dniu 8.10 w grybowskiej parafii i mieście przeżywaliśmy aż trzy ważne wydarzenia. Był to, więc odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej, bo także tak nazywana jest Matka Boże Przedziwna z miejscowego sanktuarium. Był to XVII Ogólnopolski Dzień Papieski ze zbiórką ofiar na fundację „Nowego Tysiąclecia”. Ale najbardziej uroczyście przeżywaliśmy przygotowywany od kilku tygodni marsz dla życia i rodziny. Zgromadził on łącznie na grybowskiej ziemi ok. 3000 uczestników. Miasto zostało już wcześniej udekorowane, a na miejscowym stadionie przygotowana scena, nagłośnienie  oraz namioty z gorącymi i słodkimi pokarmami oraz napojami. Wszystko rozpoczęło się uroczystą mszą św. w bazylice grybowskiej odprawioną o godz. 11.00. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów przewodniczył Biskup Diecezjalny Andrzej Jeż, który wygłosił także stosowną, okolicznościową homilię afirmująca katolicką naukę o małżeństwie, rodzinie i obronie każdego życia. Słowo powitania wygłosił Ks. Prałat Proboszcz nawiązując także do konkretnego wsparcia rodzin przez parafię, którym jest zaawansowana już budowa parafialnego przedszkola z oddziałem integracyjnym. Liturgię Mszy św. ubogacił chór mieszany naszej bazyliki.  Po mszy św. barwny pochód z pieśnią i modlitwą różańcową wyruszył na liczącą ponad kilometr trasę na stadion. Tam słowo powitania i radości wyraził Burmistrz Miasta Grybowa Paweł Fyda, który pojawił się na scenie z całą swoją rodziną. Po tej oficjalnej części rozpoczął się ponad trzygodzinny festyn rodzinny z wieloma atrakcjami, gdzie też każdy mógł znaleźć cos dla siebie.  Radość u wszystkich powodowała zwłaszcza loteria cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza, Wójta, Prezesa SHP oraz Ks. Proboszcza. Wiele radości miały także dzieci uczestniczące w wielu ciekawych zabawach. Nie zabrakło występów regionalnych i młodzieżowych zespołów prezentujących dorobek kulturalny parafii, miasta i gminy. Bogu niech będą dzięki za to kolejne diecezjalne wydarzenie, jakie dokonało się na naszej ziemi.

Idźmy naprzód z nadzieją

Powrót

IX Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny - Grybów 8.10 2017.

Decyzją odpowiednich Wydziałów Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i za zgodą Ks. Proboszcza Grybowskiej Parafii postanowiono, aby doroczny diecezjalny marsz dla życia i rodziny odbył się w tym roku w Grybowie. Data jest związana z Dniem Papieskim, który w tym roku obchodzimy właśnie 8.10. Swoje przewodnictwo temu wydarzeniu zapowiedział Bp Diecezjalny Tarnowski Andrzej Jeż.  Z początkiem września rozpoczęliśmy stosowane przygotowania, czego owocem jest piękny i wymowny plakat, który już dotarł do wszystkich parafii. Powstała również propozycja programu całego wydarzenia, które rozpocznie się koncelebrowaną mszą św. w bazylice, a po przemarszu zakończy festynem, rodzinnym na stadionie. Wszyscy parafianie zostali w specjalnym kazaniu Ks. proboszcza wygłoszonym dnia 24.09 na wszystkich mszach św. nie tylko do udziału, ale także do zaangażowania w przygotowanie i przebieg wydarzenia. Koordynatorem wszystkich przygotowań jest Ks. Piotr Cichoń we współpracy z pozostałymi duszpasterzami i osobami świeckimi. Mamy nadzieję, że  zaangażowania wszystkich będzie nie mniejsze niż podczas dnia wspólnoty Światowych Dni Młodzieży. Wszystkich serdecznie zapraszamy do Grybowa. Na pewno się nie zawiedziecie. Czekamy!

 

 

          IX MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY

DIECEZJA TARNOWSKA

(niedziela 8 października 2017r. parafia Grybów)

UWAGA: W tym dniu przypada w Polsce XVII Dzień Papieski, przeżywany pod hasłem:

„IDZMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ”

 

PROGRAM:

 

11.00    Uroczysta Msza Święta w intencji małżeństw i rodzin, koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Dra Biskupa Andrzeja Jeża Ordynariusza Diecezji Tarnowskiej.

12.20    Rozpoczęcie Marszu dla życia i rodziny (modlitwa różańcowa) przemarsz z Bazyliki Mniejszej w Grybowie na stadion i obiekt sportowy Grybovia.

13.00    Słowo powitania Pana Burmistrza Miasta Grybów.

13.15    poczęstunek – gościnność w Grybowie.

13.45 14.10     występ dzieci z programem artystycznym oraz młodzieży z probramem tanecznym.

14.10 – losowanie nagród niespodzianek (rodziny, małżeństwa

w dniu marszu na stadionie zgłaszają swoją obecność

u wolontariuszy).

14.15 – 14.30     Występ zespołu muzycznego „SYNKOPA”.

14.30    Losowanie kolejnych nagród.

14.35 15.00 Występ zespołu z Siołkowej z wieńcem dożynkowm.

15.00    Koronka do Bożego Miłosierdzia prowadzi najliczniejsza Rodzina z parafii Grybów.

15.15 – losowanie kolejnych nagród.

15.3015.45     Bieg rodzin o pokój w ojczyźnie i świecie z flagą Polski wokół stadionu Grybovi. (wspólne zdjęcie).

16.0016.20     „MECZ ŻYCIA” drużyna dziewczyn młodzież licealna.

16.3017.00     „MECZ DLA RODZINY” drużyna młodzików Grybovi : drużyna chłopców z LO Grybów. 

17.00    Zakończenie IX marszu dla życia i rodziny.

Szczęść Boże

KROMKA CHLEBA PROSTO Z NIEBA- POAK w Grybowie, w akcji

W niedzielę w naszej parafii z racji Roku św. Brata Alberta Parafialny Oddział Akcji Katolickiej według zasady świętego "Powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się jeśli jest głodny." rozdawał  za przysłowiową złotówkę kromkę świeżego, wiejskiego chleba, który piekł jako wspólnota z pomocą swoich sympatyków. Kromki chleba w czasie porannej Mszy św. pobłogosławił  Ks. Proboszcz.

Cała akcja została  nazwana  ,,Kromka chleba, pomaga w potrzebach”, a dochód z niej  przeznaczony dla Schroniska dla bezdomnych św. Brata Alberta  w Nowym Sączu i Krakowie oraz  dla naszych parafian w potrzebie.  Bardzo dziękujemy za hojność naszym parafianom.

,,…Dzielmy się chlebem, dzielmy się niebem…”                                           

 

 

                                                                                                                                                                                Prezes POAK Barbara Machaczek

Kromka Chleba prosto z nieba - POAK w Grybowie w akcji.

Powrót

Przygotowanie nowej łazienki w Bazylice

Wraz z coraz pełniejszym i nowocześniejszym wyposażaniem Grybowskiej Bazyliki podjęto także dosyć trudne prace nad przygotowaniem stosownej toalety dostępnej podczas nabożeństw dla wiernych oraz generalnego remontu pomieszczenia socjalnego dla sprzątaczki. Prace te prawie w całości mają być wykonane we wrześniu 2017 i ukończone na początku października.  Uruchomienia tego miejsca jest bardzo oczekiwane przez wielu parafian i pielgrzymów nawiedzających bazylikę.

Budujemy Przedszkole Parafialne

Po wielomiesięcznych przygotowaniach projektowo – formalnych i uzyskaniu decyzji budowlanej od Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu w dniu 8.08.2017 ostro ruszyła budowa tak ważnego i potrzebnego obiektu, jakim jest Niepubliczne Trójoddziałowe Przedszkole Parafialne. Przetarg na wykonanie większości prac wygrała firma P. Piotra Główczyka z Siołkowej.  Na dzień 25.09 postęp prac był na tyle zaawansowany, że właśnie w tym dniu wylano płytę I stropu, na którą m.in. weszło 10 t stali zbrojeniowej i 100 kubików betonu. Wraz  z postępem prac wzrasta liczba dzieci zapisywanych do tego przedszkola, które również będzie prowadzić oddział integracyjny, jest ich obecnie ponad 60 na 70 miejsc. Bardzo dużo osób, w tym wielu młodych, wysoko wykwalifikowanych, nierzadko ze znacznym już stażem zawodowym ubiega się o pracę w tej instytucji. Na 11 planowanych etatów jest złożone ok. 60 CV i podań o pracę. Przedszkole planujemy poświęcić i otworzyć 1. 09.2017 roku. Zostało mu już wstępnie nadane imię Świętych Dzieci Fatimskich.  Wszelkich informacji na temat przedszkola udziela Ks. Proboszcz pod nr tel. 698 688 363.

Nowy zastęp ministrantów w naszej Bazylice

W dniu 10.09.2017 w naszej Bazylice na Mszy św. o godz. 11.00 zostało przyjętych 19 nowych ministrantów. Prawie cały rok przygotowywali się do tego ważnego momentu w ich życiu. W większości są to chłopcy klas czwartych szkoły podstawowej. Do grona LSO przyjął ich i Mszy św. przewodniczył ks. Prałat Proboszcz. W czasie tej Eucharystii byli obecni rodzice chłopców, którzy na zakończenie Mszy św. wręczyli kwiaty ks. Prałatowi Proboszczowi i ks. Damianowi – opiekunowi ministrantów.  Dziękujemy bardzo rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu chłopców do służby przy ołtarzu. Oto imiona i nazwiska chłopców:

 

Karol Dziedziak

Paweł Durlak

Norbert Frączek

Filip Główczyk

Patryk Gruca

Szymon Gruca

Szymon Gurbowicz

Michał Igielski

Marcin Kiełbasa

Stanisław Kiełbasa

Konrad Kłapacz

Patryk Kmak

Dawid Lichoń

Maciej Lichoń

Norbert Lichoń

Rafał Piechnik

Łukasz Rodak

Cyprian Rutkiewicz

Paweł Szczęśniak

Czwarte nabożeństwo fatimskie w bazylice Grybowskiej.

W dniu 13.08.2017 (niedziela) o godz. 19.00 odprawiliśmy kolejne nabożeństwo fatimskie. Przewodniczył mu i kazanie wygłosił Ks. Prałat Ryszard Sorota Proboszcz Parafii. W okolicznościowym słowie kaznodzieja przypomniał wezwanie Matki Bożej skierowane w 1925 roku do Łucji dotyczące odprawiania pięciu I sobót miesiąca. Pouczył o teologicznym znaczeniu tego nabożeństwa, jego warunkach oraz obiecanych łaskach. Liturgię ubogaciła schola młodzieżowa naszej parafii. Uczestniczyło ok. 1200 osób, parafian, gości wakacyjnych i pielgrzymów. Większość była zaopatrzona w piękne lampiony rozprowadzane prze młodzież związaną z PPT na Jasną Górę. 

III koncert II Grybowskiego Festiwalu Muzyki Organowej I kameralnej.

Wykonawcą  III koncertu tegorocznego Grybowskiego Festiwalu była  PJennifer Pascoul z Nowego Jonarku. Koncert zgromadził bardzo wielu słuchaczy, którzy nagradzali artystkę po każdym utworze gromkimi brawami. 

Zapraszamy na kolejny koncert, ostatni w tym cyklu na 27.08.2017. 

II koncert II Grybowskiego Festiwalu Muzyki Organowej I kameralnej.

Wykonawcą  II koncertu tegorocznego Grybowskiego Festiwalu był P. Prof. Andrzej Chorosiński z Warszawy, znany na całym świecie wykonawca utworów organowych, ale także ich kompozytor.     W czasie niezwykłego koncertu mięliśmy tym razem przyjemność wysłuchać utworów Schumanna, Bacha, Guilmanta i Smetany, a na bis Vivaldiego.  Wykonawca z mistrzostwem wykonał prezentowane dzieła, równocześnie prezentując niezwykłe możliwości naszych dwuletnich już organów. Sam P. Prof. Był uprzejmy stwierdzić, że nasz instrument nie odbiega w niczym od europejskiej klasy. Utwory jak zwykle były nagradzane gromkimi brawami zgromadzonych w bazylice słuchaczy. Ks. Prałat Proboszcz podsumował krótko wspaniałe utwory: „ bardzo dobre organy o doskonały wykonawca i to wystarczy, by przeżyć niezwykle bogaty w duchowe i kulturalne doznania wieczór”.

 

Zapraszamy na koncert kolejny 30 lipca o godz. 19.00. Wystąpi organistka Jennifer Pascual z Nowego Jorku. 

I Koncert II Grybowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

W dniu 9.07.2017 o godz. 19.00 odbył się w grybowskiej bazylice I koncert inauguracyjny II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest P. Dr Krzysztof Michałek, Organista Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie i wykładowca krakowskich szkól muzycznych różnych stopni. Patronat honorowy na festiwalem objął Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Współorganizatorami tegorocznych koncertów obok naszej parafii są Urząd Miasta Grybowa i Urząd Gminy Grybów. W czasie I koncertu mieliśmy okazję posłuchać działających przy bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie chóru „ Musica ex Anima” i małej orkiestry symfonicznej. Za organami zasiadł  P. Tomasz Kuc organista z Kościoła „Arka Pana” w Nowej Hucie. W programie koncertu znalazły się różnorodne utwory z okresu od XVII do XX wieku. Orkiestrze towarzyszyli soliści. Wszystkie utwory były nagradzane gromkimi brawami zgromadzonych w liczbie ok. 200 osób słuchaczy, a na koniec były to wręcz owacje na stojąco. Wielu na ręce Ks. Prałata Proboszcza dziękowało osobiście za zorganizowanie tego niezwykłego kulturalno – religijnego spotkania.

 Następny koncert już w najbliższą niedzielę także o godz. 19.00. Wykonawcą będzie P. Prof. Andrzej Chorosiński z Warszawy, który będzie grał na naszych wspaniałych organach. Serdecznie zapraszamy.

 

W zawiązku z planami rozwoju festiwalu parafia poszukuje kolejnych sponsorów, którzy by wsparli jego organizację i finansowanie.

I Koncert II Grybowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Powrót

Jubileusz 55 - lecia kapłaństwa ks. kan. Jana Grybosia

Odpust ku czci Serca Jezusowegona Podchełmiu

Nowi Aspiranci

Uroczystość Bożego Ciała

15 czerwca przypadła w tym roku piękna uroczystość – Boże Ciało. Wierni przygotowali piękne cztery ołtarze na płycie rynku. Uroczystości  o 9.30 połączonej z procesją do czterech ołtarzy przewodniczył Ks. Proboszcz, natomiast piękne słowo Boże wygłosił ks. Janusz Szpilowski – wikariusz. Po zakończonej eucharystii wyruszyła w kierunku rynku piękna i barwna procesja. Uczestniczyły w niej  rzesze wiernych ok. 5 000. Procesję ożywiała ogromna liczba dzieci sypiących kwiaty i dzwoniących dzwoneczkami. Dzięki ładnej pogodzie i podniosłej atmosferze święta wierni mogli pięknie przeżywać spotkanie z eucharystycznym Chrystusem, Który „ zagrody nasze widzieć przychodzi”. 

Nabożeństwo Fatimskie

13.06 o godz. 19.00 odprawiliśmy drugie w tym ważnym roku stulecia objawień, nabożeństwo fatimskie. Podobnie jak i poprzedniemu przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Jakub Bieszczad Sercanin.  Podobnie jak na pierwszym, zauważamy wzrost liczby uczestników, co jest oznaką szczególnego przezywania jubileuszu stulecia , chęci jeszcze dokładniejszego wsłuchiwania się w treść objawień i modlitewnej odpowiedzi na wezwanie Maryi.

Jubileusz 40-lecia kapłaństwa o. Franciszka Pietrucha

W niedzielę 11.06 o godz. 9.30 swoje dziękczynienie za 40 lat służby w zakonie Franciszkanów Kapucynów wyraził podczas uroczystej mszy św. nasz Rodak O. Franciszek Pietruch, posługujący obecnie, jako penitencjarz w Lublinie. Na początku został powitany przez przedstawicieli parafii oraz Ks. prałata Proboszcza. W czasie dziękczynnej eucharystii okolicznościowe kazanie wygłosił Prowincjał Kapucynów z Warszawy. Po mszy św. słowo podziękowania wypowiedział sam czcigodny Ojciec Franciszek prosząc wszystkich o modlitw w swojej intencji na dalszą wierną służbę kapłańską i zakonną.

Poświęcenia witraża

W niedzielę 11.06 w przededniu 96 rocznicy konsekracji naszej świątyni ( 12.06 1921) w jej głównym przedsionku został poświecony nowy witraż z postacią Św. Bernardyna, który przez kilka wieków patronował spalonemu w 1945 roku przez atakujących Grybów Rosjan kościołowi, stojącemu przed plebanią. Został on dedykowany pamięci Stanisława Morańdy, mistrza ciesielskiego, współbudowniczego wielu kościołów w okolicy, a przede wszystkim kościoła grybowskiego. Fundatorem i inicjatorem tego wydarzenia jest P. Wiesław Witek z Warszawy wnuk Stanisława. Witraż zaprojektował P. mgr Józef Stec w ścisłej konsultacji z Ks. Proboszczem, a wykonał go Zakład Witraży Żeleński z Krakowa. Poświęcenia witrażu dokonał ks. Prałat Proboszcz podczas mszy św. o godz. 8.00. Weilu parafian przyjęło z wdzięcznością i radością ten kolejny element wyposażenia dopełniający piękne Grybowskiej bazyliki, a także utrwalający pamięć znanego siołkowianina.

Integracyjne spotkanie Caritas i Akcji Katolickiej

Powrót

Odpust Parafialny ku czci Matki Bożej Przedziwnej 21.05.2017.

Jak co roku w trzecią niedzielę maja celebrowaliśmy odpust parafialny ku czci Matki Bożej Przedziwnej z Grybowskiego Sanktuarium. Odpust ten związany jest ze starożytnym, łaskami słynącym obrazem Matki Bożej, którą nazwano Przedziwną, oraz z Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym, które w Grybowie zostało ustanowione decyzją Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza 24.12.1974 roku. Gościem specjalnym tegorocznej uroczystości odpustowej był Ks. Infułat dr Adam Kokoszka z Tarnowa, który wygłosił okolicznościowe kazanie na czterech przedpołudniowych mszach św. oraz przewodniczył sumie odpustowej i eucharystycznej procesji. Na odpust przybyło łącznie z duszpasterzami grybowskimi, Księżmi Rodakami i księżmi dekalnaymi 23 duchownych. Liturgię sumy ubogacił swoim śpiewem mieszany chór naszej bazyliki i orkiestra dęta, a szczególnego charakteru dodała obecność tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych, które kończyły swój biały tydzień.Przy okazji odpustu odbyła się promocja niewielkiej, ale cennej zwłaszcza dla naszej parafii publikacji, jaką jest książeczka z bogatym życiorysem św. Katarzyny naszej Głównej Patronki, nowenną ku jej czci i wieloma modlitwami oraz pieśniami jej dedykowanymi. Jest to pewien duchowy komplet z nowenną do Matki Bożej Przedziwnej, którą już od dłuższego czasu możemy nabywać w bazylice. Podobnie jak nowennę do Matki Bożej tą książeczkę pieczołowicie i pięknie opracował P. Grzegorz Szczecina, nasz parafianin, doktorant na KUL-u, korzystając m.in. z tekstów Ks. Kaźmierczyka. 

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

W dniu 14 maja w naszej parafii miała miejsce niecodzienna uroczystość. Po dwóch latach przerwy grupa prawie 120 dzieci klas III z Grybowa, Siołkowej i Białej Wyżnej przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystość miała bardzo piękny i  doniosły charakter, na twarzach dzieci i rodziców rysowały się radość i szczęście, które przebijały wyczekiwane promienie  słońca. W jej przeżywaniu pomogła piękna dekoracja bazyliki wykonana przez rodziców dzieci. Mszy Świętej o godz. 11.00 przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ks. Prałat Proboszcz Ryszard Sorota. Mszę św. koncelebrowało sześciu kapłanów. Przygotowaniem dzieci i uroczystości zajęli się katecheci: ks. Janusz Szpilowski i ks. Damian Pitwor. 

Uroczystość I Komunii Świętej

Powrót

Nabożeństwo Fatimskie

W dniu 13 maja rozpoczęliśmy w naszej parafii cykl Nabożeństw Fatimskich. Są one wyjątkowe w tym roku ponieważ rozpoczęły się w dokładną setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. W nabożeństwie wzięło udział bardzo dużo parafian. Mszy Świętej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Jakub Bieszczad – wikariusz parafii Binczarowa. Przed nabożeństwem miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród za ręcznie wykonane różańce i napisane rozważania różańcowe. Konkurs zorganizował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z okazji setnej rocznicy objawień fatimskich. 

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej
w Grybowie uczcił 100 rocznicę objawień fatimskich

 

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej zorganizował konkurs pt. ,,Maryja króluje w moim sercu-100 rocznica objawień fatimskich”. Celem konkursu było uczczenie setnej rocznicy objawień fatimskich oraz wzbudzenie refleksji nad siłą i znaczeniem modlitwy różańcowej oraz wezwaniami Maryi do modlitwy, pokuty i nawrócenia.

Konkurs  przebiegał w dwóch kategoriach. Klasy 0- VI miały za zadanie wykonanie różańca dowolną techniką, zaś uczniowie gimnazjum pisali rozważania różańcowe.

Jury w składzie:

Ksiądz Prałat Proboszcz- przewodniczący

s. Justyna

Wiesława Łukasik- Prezes Parafialnej Caritas

Maria Szczecina- skarbnik POAK

najwyżej oceniło różańce:

 I miejsce- Klaudia Baran- kl. I, Wojciech Świgut- kl. III- SP w Siołkowej

 II miejsce- Eryk Góra- kl. VI- SP  w Białej Wyżnej i Kacper Ogorzałek- kl. II b-                 SP w Siołkowej

III miejsce- Julia i Paweł Durlak- kl. III b- SP nr 1 w Grybowie i Paulina Rodak- kl. I- SP w Siołkowej

Rozważania różańcowe oceniał Ksiądz Prałat Ryszard Stasik.

I miejsce-Oliwia Machaczek- kl. II a- Gimnazjum w Grybowie

II miejsce praca zbiorowa- cz. Kl. IV a- SP nr 1 w Grybowie

Aneta Sędzik, Kamila Nalepa, Jagoda Kostecka-Banasiak, Wiktoria Koszyk, Agnieszka Filip,

III miejsce Gabriela Główczyk- kl. I b- Gimnazjum w Grybowie

Efektem konkursu jest  wystawa prac zamieszczona w naszej bazylice.

Podczas pierwszego w tym roku nabożeństwa Fatimskiego modlono się treścią rozważań przygotowanych przez uczennicę klasy II a Gimnazjum w Grybowie Oliwię Machaczek, której praca zdobyła I miejsce. Podczas następnych nabożeństw Fatimskich będziemy korzystali z kolejnych nagrodzonych prac.

Nagrody ufundowali:

Ksiądz Prałat Proboszcz Ryszard Sorota,

Ksiądz Prałat Ryszard Stasik,

Wiesława Łukasik- Prezes Parafialnej Caritas,

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej.

Serdecznie dziękuję wszystkim dzieciom, które włączyły się do konkursu, rodzicom, nauczycielom i katechetom oraz siostrze Danieli.

Dziękuję Wiesławie Lewandowskiej- Kmak, Mirosławie Grybel, Lilii Grybel, Elżbiecie Dudzik, Wiesławowi Machaczkowi, którzy pomagali mi przy przygotowaniu wystawy pokonkursowej.

Prezes POAK w Grybowie

 

Barbara Machaczek

Uroczystość trzeciego maja w Grybowskiej Bazylice

 Uroczystość trzeciego maja połączyła w sobie, jak co roku w naszej bazylice trzy ważne okoliczności. To oczywiście Matka Boża Królowa Polski, to 226 rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, to wreszcie modlitwa za Strażaków z okazji Święta Patronalnego ( 4 maja - Św. Floriana).  Uroczysta msza św. z tego tytułu została w bazylice odprawiona o godz. 9.30. Przewodniczył jej Ks. Prałat Proboszcz, a koncelebrowali Ks. Prałat Profesor Kazimierz Święs ( KUL) i Ks. Prałat Dyrektor Paweł Bobrowski (ZOL Caritas Grybów). Okolicznościowe kazanie połączone z odnowieniem ślubów jasnogórskich wygłosił Ks. Mgr Janusz Szpilowski – wikariusz. Obszerne wnętrze bazyliki wypełniło się szczelnie Strażakami z kilkunastu jednostek OSP z miasta i gminy, formacjami mundurowymi, służba liturgiczną i ok. 1,5 tysięczną rzeszą wiernych. Liturgii towarzyszyła orkiestra strażacka OSP Florynka. Po mszy św. barwny pochód na czele z orkiestrą i 23  pocztami sztandarowymi wyruszył pod pomnik poległych w czasie II wojny światowej grybowian w parku, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów i oficjalna część uroczystości. Wydaje się, że dzięki Bogu z roku na rok ta uroczystość ma coraz bardziej okazały charakter i coraz więcej młodzieży angażuje się w jej przebieg.

Uroczystość trzeciego Maja w Grybowskiej Bazylice

Powrót

Odpust ku czci Miłosierdzia Bożego w kaplicy na Siołkowej - Zagórzu

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego (23 kwietnia) pod przewodnictwem Bp dr Leszka  Leszkiewicza mieszkańcy Siołkowej-Zagórza podczas uroczystości odpustowej dziękowali za prace wykonane przy kaplicy. Wokół kaplicy powstało nowe ogrodzenie, odnowiono także całą elewację świątyni. Wykonanie ich było możliwe dzięki zaangażowaniu i ofiarności parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie, mieszkańców Siołkowej-Zagórza, sponsorów i ludzi dobrej woli. Dziękujemy dziś Panu Bogu, że nie zabrakło ludzi, którzy pracą, ofiarami złożyli się na to dzieło. Ufamy, że dokonane dzieło będzie długie lata cieszyło wszystkich parafian i przybywających do tej kaplicy pielgrzymów.

Podczas Eucharystii kaplica wypełniła się po brzegi. Śpiew animował chór męski z Siołkowej i orkiestra. Wśród uczestników liturgii można było zobaczyć liturgiczną służbę ołtarza, ceremoniarzy, Dziewczęcą Służbę Maryjną, strażaków, harcerzy oraz kandydatów do bierzmowania z gimnazjum w Siołkowej i Grybowa wraz z rodzicami. Po Mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem i uroczyste odśpiewanie hymnu Te Deum.

Po zakończeniu liturgii w kaplicy Państwo Jan i Agata Radzik w swoim domu rodzinnym podjęli uroczystą kolacją biskupa, wszystkich kałanów i zaproszonych gości.

Bardzo bogatą kronikę fotograficzną z uroczystości można zobaczyć na stronie Siolkowa.pl oraz Gościa Tarnowskiego.

         Dziękuję wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i wzięli udział w uroczystości odpustowej w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Siołkowej-Zagórzu. Niech miłosierny Pan wszystkim błogosławi.

Szczęść Boże!

 

Ks. Janusz Szpilowski

Wigilia Paschalna i Rezurekcja

Powrót

Po całodniowym czuwaniu przy grobie i błogosławieniu pokarmów na wielkanocny stół, o godz. 19.00 rozpoczęliśmy obrzędy Wigilii Paschalnej. Podobnie jak w Wielki Czwartek i Piątek koncelebrowało 11 kapłanów,  w bogatej asyście liturgicznej i przy udziale obecności zastępu Strażaków OSP Siołkowa i Biała Wyżna, którzy pełnili honorową straż przy Grobie Pańskim. Liturgię swoim śpiewem ubogacał Mieszany Chór naszej bazyliki i orkiestra
z Siołkowej. Uczestniczyło ok. 2500 wiernych. Okolicznościowe kazanie chrzcielne wygłosił wikariusz, Ks. Janusz Mąka. Po zakończeniu mszy św. wielkanocnej nastąpiła procesja rezurekcyjna, trzykrotnie okrążając bazylikę. Całość zakończyła się o godz. 22.00. Bardzo wielka rzesza wiernych przybyła do bazyliki w samą Wielkanoc, wielu po raz drugi, by wspólnie podczas każdej bardzo uroczystej Eucharystii celebrować Zmartwychwstanie Pańskie. Msze św. ubogacały m.in. orkiestra z Siołkowej i Chór Mieszany naszej bazyliki. Kazania podczas wszystkich mszy św. wygłosił Ks. Prałat Proboszcz.

 

Wszystkim życzymy błogosławionych świat i nieustającej wiary w Chrystusa Zmartwychwstałego!

Wielki Piątek

Powrót

Po całodniowej adoracja Pana Jezusa ciemnicy, odprawianych nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Ciemnej Jutrzni, Godzinek o Męce Pańskiej i Koronki do Bożego Miłosierdzia, o godz. 18.00 uroczystą procesją przez plac kościelny rozpoczęliśmy przejmujące i pełne treści obrzędy Wielkiego Piątku. Jak zwykle ceremonia ta zgromadziła wielkie rzesze parafian, ok. 3000. W liturgię włączyło się, podobnie jak w Wielki Czwartek 11 kapłanów, w tym 5 prałatów, bardzo liczna LSO, DSM, Harcerze oraz Młodzieżowy Chór naszej bazyliki, pod dyrekcją P. mgr. Mateusza Madziara naszego organisty. Kazanie podczas uroczystej liturgii, której przewodniczył Ks. Prałat Proboszcz wygłosił Ks. Piotr Cichoń, jako tzw. ostatnie kazanie pasyjne. Jak zawsze z wielkim przejęciem zgromadzeni wysłuchali pięknego śpiewu Pasji wg. Św. Jana wykonanego przez młodych kantorów Pawła Pióro, Rafała Łosowskiego i Jakuba Mędonia. Wielkie skupienie towarzyszyło wiernym także podczas wniesienia i odsłonięcia krzyża, a później podczas indywidualnej adoracji. Na zakończenie przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego gdzie został wystawiony w niezwykłej, bogato rzeźbionej, drewnianej mierzącej ponad 1,5 m. monstrancji. Adoracja trwała do godz. 24.00, a w każdej chwili zwłaszcza w pierwszych godzinach w modlitwie uczestniczyły wielkie rzesze wiernych, zwłaszcza tych, którzy z różnych względów nie mogli być na wieczornej liturgii. Bardzo wielu penitentów przystępowało w tym czasie do sakramentu pokuty, jak zwykle z wielu miejsc w całej okolicy. 

Msza św. Wieczerzy Pańskiej i czuwanie do północy w naszej bazylice.

Powrót

Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy wraz z całym kościołem obchód Świętego Triduum Paschalnego. Eucharystia rozpoczęła się uroczystą procesją o godz. 18.00. Koncelebrowało 11 Kapłanów miejscowych duszpasterzy, Księży Seniorów i Księży Rodaków. Wspólnotę modlitewną tworzyła wielka grupa LSO, a swoim śpiewem ubogacał Młodzieżowy Chór Mieszany naszej Bazyliki. Przed rozpoczęciem mszy św. życzenia wielkoczwartkowe złożyli Kapłanom przedstawiciele Rady Parafialnej na czele z Przewodniczącym  P. Stanisławem Lichoniem, wręczając koncelebransom symboliczne kwiaty. Samej koncelebrze przewodniczył Ks. Prałat Proboszcz Ryszard Sorota. Okolicznościowe kazanie w czasie eucharystii wygłosił Ks. Prałat Penitencjarz Ryszard Stasik. Po zakończeniu mszy św., w której uczestniczyło ponad 2000 parafian i gości Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy i rozpoczęła się ponad czterogodzinna adoracja, prowadzona przez różne grupy. W tym czasie kapłani posługiwali w konfesjonałach wielu penitentom.

Niedziela Palmowa i Rekolekcje Wielkopostne.

Niedzielą Palmowa rozpoczęliśmy wraz z całym Kościołem obchód Wielkiego Tygodnia. Zgodnie z tradycja naszej parafii w sobotę wieczorem rozpoczęliśmy również rekolekcje wielkopostne dla dorosłych, które potrwają do Wielkiej Środy. Tegoroczne ćwiczenia rekolekcyjne prowadzi Ks. mgr Marek Szewczyk Proboszcz i Kustosz Krużlowej. W rekolekcje wpiszą się dwa dni spowiedzi, która organizowana jest nie tylko dla parafian, ale także dla bardzo wielu penitentów z dekanatu i całego regionu. Będą oni przybywać do naszej bazyliki i sanktuarium aż do Wielkiej Soboty do południa. W spowiedzi pomagają Księża Emeryci, miejscowi Rodacy i kapłani    z dekanatu grybowskiego.

 

W niedzielę palmową podczas każdej mszy św. zgodnie z mszałem rzymskim święciliśmy gałązki palmowe. Natomiast obrzęd uroczysty z krótką procesją miał miejsce o godz. 10.50. Tej ceremonii i uroczystej mszy św., która potem nastąpiła przewodniczył Ks. Prałat Proboszcz. Na to piękne i radosne wydarzenie przybyło wiele całych rodzin z często nawet bardzo małymi dziećmi. Całemu wydarzeniu towarzyszyła słoneczna i ciepła, wiosenna pogoda. 

Niedziela Palmowa

Powrót

Droga Krzyżowa ulicami miasta i słowno - muzyczne Misterium Męki Pańskiej.

W piątek, 7 kwietnia tradycyjnie już przed rozpoczęciem rekolekcji wielkopostnych Wielkiego Tygodnia, tym razem przy dość trudnej pogodzie odprawiliśmy parafialną drogę krzyżową ulicami naszego miasta. Rozpoczęliśmy ja jak zwykle przy remizie Biała Wyżna a zakończyliśmy przy Bazylice w Rynku. Mieszkańcy ul. Węgierskiej przygotowali symboliczne stacje, pięknie udekorowane i oświetlone. Przygotowane przez Ks. Prałata Stasika rozważania mocno związane z życiem parafii odczytywali kapłani, siostry zakonne i ludzie świeccy. Podobnie zmieniano się przy niesieniu krzyża. W tym niezwykłym, gdy idzie o formę nabożeństwie wzięło udział ok. 1500 osób, w tym sporo dzieci i młodzieży.

 

Natomiast w sobotę o godz. 17.00 w bazylice z inicjatywy naszego młodego i aktywnego parafianina Grzegorza Susa miało miejsce bardzo piękne artystyczno – religijne wydarzenie. Było to słowno – muzyczne misterium Męki Pańskiej przygotowane przez śpiewaczy kwartet, który wykonał a capella kilkanaście utworów o tematyce pasyjnej. Były to pieśni staropolskie, chorał i utwory dominikańskie. Całość ubogacona była pełnymi treści rozważaniami o męce Chrystusa.  Przygotowany program miał bardzo wysoki poziom artystyczny i teologiczny, a zgromadzeni wierni słuchali go z głęboką zadumą i refleksją. Na koniec artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami .

Ekstramalna Droga Krzyżowa

Powrót

Bierzmowanie

W dniu 29 marzec 2017 r. Ks. Bp. Stanisław Salaterski udzielił w Bazylice grybowskiej Sakramentu Bierzmowania. Umocnienie Duchem Św. otrzymało 115 młodych ludzi z miejscowej parafii i 45 z parafii Przemienienia Pańskiego w Krużlowej. Ostatni etap przygotowania (III kl. Gim) młodzież przeżywała pod przewodnictwem ks. Janusza Mąki (Grybów), Ks. Janusza Szpilowskieg (Siołkowa) i Ks. Pawła Szpunara (Krużlowa). Kandydatom towarzyszyli świadkowie, rodzice i krewni. Podczas liturgii złożyli dary ofiarne, wśród których najważniejszym był pisemne zobowiązanie do całkowitej abstynencji od alkoholu i papierosów przynajmniej do 18 roku życia.

 

Ks. Bp. w homilii,  a potem także na zakończenie liturgii zachęcił młodych do bycia odważnymi świadkami we współczesnym świeci. Tego samego życzymy młodzieży również my duszpasterze grybowscy!              Szczęść Boże!

Dzień Świętości życia w Grybowie

W dniu 25 marca w Uroczystość Zwiastowania NMP przypadł kolejny ogólnopolski Dzień Świętości Życia. Jedną z inicjatyw, jaka wpisuje się w obchody tego dnia jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Polega ona na złożeniu obietnicy, przyjęciu deklaracji i zobowiązaniu do codziennego trwającego 9 miesięcy odmawiania w intencji poczętego dziecka zagrożonego aborcją jednej tajemnicy różańcowej i krótkiej modlitwy. W to dzieło w tym roku włączyła się bardzo duża grupa odpowiednio przygotowanych duchowo, ludzi młodych i dorosłych. Młodzież w liczbie ponad stu osób podjęła swoje zobowiązanie w dniu zakończenia rekolekcji wielkopostnych 24 marca na Mszy św. o godz. 12.00. Natomiast dorośli w liczbie także ponad stu osób przystąpili do tego pięknego dzieła w sposób uroczysty na Mszy św. o godz. 17. 00, w samo Święto Zwiastowania NMP. Wszystkim życzymy wytrwałości i błogosławionych owoców duchowej adopcji. 

Katechizacja przedmałżeńska

Tradycyjnie w wielkim Poście w naszej parafii odbyła się katechizacja przedmałżeńska, zwana potocznie kursem przedmałżeńskim. Organizatorem wydarzenia był wikariusz i prefekt ks. mgr Piotr Cichoń. Uczestniczyło w nim 93 osoby z parafii Grybów, dekanatu Grybowskiego i z wielu miejscowości z poza dekanatu, nawet z Poznania. Konferencje, katechezy i wykłady prowadzili zaproszeni kapłani i osoby świeckie, zwłaszcza z poradni rodzinnej. W ramach spotkań uczestnicy mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i uczestniczyli w uroczystej Mszy św., włączając się także w liturgię. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej. Wszyscy wykładowcy, doceniając dojrzałą postawę młodzieży podczas katechizacji życzyli im wszelkiej pomyślności w podjęciu i realizacji małżeńskiego powołania. 

Parafialny konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej pt. ,,Maryja króluje w moim życiu- 100 rocznica objawień fatimskich”.

Organizator konkursu:

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Grybowie

1.Celem konkursu jest:

- uczczenie 100 rocznicy objawień fatimskich,

- refleksja nad siłą i  znaczeniem  modlitwy różańcowej oraz wezwaniami Maryi do nawrócenia, pokuty i modlitwy.

Konkurs adresowany jest do wszystkich typów szkół.

2.Prace oceniane będą w trzech grupach wiekowych:

- zerówki i szkoła podstawowa,    

-gimnazja,                                   

-szkoła ponadgimnazjalna.

3.Warunkiem uczestnictwa  jest:

- w grupie szkół podstawowych ( i zerówek) wykonanie różańca,

-w  grupie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych opracowanie rozważań różańcowych.

Prace powinny być wykonane samodzielnie i nigdzie dotychczas nie pokazywane i publikowane!

4.Do każdej pracy należy dołączyć kartę informacyjną zawierającą następujące dane:

-imię i nazwisko autora pracy, wiek, nazwę szkoły oraz nr telefonu lub adres mailowy autora pracy.

5. Komisja dokona oceny zgłoszonych prac pod względem:

-zgodności z tematem,                                                                              

-oryginalności,

-walorów artystycznych.

6.Prace zgłoszone na konkurs nie będą zwracane. Przewiduje się natomiast ich ekspozycję.

7. Terminy:

Prace można składać w zakrystii kościoła do końca kwietnia 2017 r.

8. Dla autorów najlepszych prac przewidziane są atrakcyjne nagrody!!! Najciekawsze prace zostaną pokazane na wystawie w kościele.

 Z ciekawych i głębokich w treść rozważań różańcowych będziemy korzystać podczas  nabożeństw Różańca Fatimskiego w naszej parafii oraz nabożeństw pierwszosobotnich wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi.

9.Uroczyste zakończenie konkursu połączone z wręczeniem nagród,  nastąpi

 

w maju 2017 r.  przed pierwszym nabożeństwem Fatimskim.  

Wiosna przy grybowskiej Bazylice

(zdjęcie z dnia 07.03.2017), klomb koło Pana Jezusa Frasobliwego.

Wieczór uwielbienia #2

 

 

W dniu 3 marca 2017r. ( I piątek miesiąca ) w Bazylice Mniejszej w Grybowie, odbyło się dekanalno - okręgowe spotkanie młodzieży. "Wyruszamy w drogę wielkiego postu, aby stygmatem pokuty, wyrzeczenia i modlitwy przygotować się do uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa. Nie możemy z pustymi rękami biegnąć go grobu za apostołem: Janem i Piotrem" - mówi tegoroczny maturzysta Jarosław Bochenek - współorganizator wieczoru uwielbienia. Eucharystia, Słowo Boże, pantomima, wspólnota chleba wokół bazyliki, śpiew i adoracja Najświętszego Sakramentu - to najważniejsze punkty wieczoru modlitwy, który na długo pozostanie w naszej pamięci. "Mamy nadzieję, że pomogą one nam przynieść duchowe owoce jako młodemu Kościołowi, którego jesteśmy przyszością" - dodaje studentka Lena - z parafii Grybów. Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w organizacji czuwania, w nim uczestniczyli oraz modlimy się za tych chłopców i dziewczęta, którzy nie przekroczyli tego wieczoru drzwi świątyni i nie znaleźli czasu, aby przyjść i uwielbić Pana Jezusa - dodaje ks. Piotr - asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodziezy - oddział Grybów.  

Wspólnie przeżywamy Wielki Post 2017.

Środą popielcową, która w tym roku przypadła dnia 1.03. rozpoczęliśmy uroczyście tegoroczny wielki post. W bazylice zostało odprawionych siedem mszy św. ( jedna pogrzebowa) z okolicznościowym kazaniem , które wygłosił Ks. Prałat Proboszcz i posypaniem głów popiołem. W swoim wystąpieniu kaznodzieja nakreślił duchowy program przeżywania tego czasu pokuty i refleksji opierając się na konkretnych wskazaniach Ewangelii i wyzwaniach obecnego czasu. We mszach św. uczestniczyła ogromna liczba wiernych, nie mniej niż w każdą niedzielę czyli ok. 5500. Wielki Post to także uświęcone tradycję i lubiane przez wiernych naszej parafii nabożeństwa pasyjne; droga krzyżowa i Gorzkie Żale. Drogę krzyżową odprawiamy w bazylice czterokrotnie w każdym tygodniu tj. w piątek o 8.00, o 16.00 ( zwłaszcza dla dzieci) i o 17.30. oraz w niedzielę o 9.00. Natomiast Gorzkie Żale celebrujemy w niedziele wielkopostne dwukrotnie tj. o 15.00 i 17.00. Wierni sami odprawiają także te nabożeństwa w trzech kościołach pomocniczych. Zwyczajem naszej parafii jest również prywatne odprawianie drogi krzyżowej polegające na osobistej modlitwie, rozważaniu i przechodzeniu od stacji do stacji. W każdy piątek na wszystkich nabożeństwach i w każdą wielkopostną niedzielę  stacje drogi krzyżowej w bazylice są pięknie podświetlone. Kazania pasyjne w tym roku głosi ks. Prefekt Piotr Cichoń, a myślą przewodnią rozważań są szaty i płótna pojawiające się na drodze krzyżowej. W nabożeństwach drogi krzyżowej bierze udział łącznie ok. 3000 tys. wiernych, podobna, bądź nawet nieco większa liczba wiernych przybywa na Gorzkie Żale. Z całą pewnością im głębiej będziemy wchodzić na wielkopostna drogę pokuty i nawrócenia, tym więcej osób będzie odczuwać potrzebę wspólnego rozważania Męki Pańskiej, by też w pełni przeżyć wielką radość Chrystusowego Zmartwychwstania. Wiele osób codziennie w bazylice korzysta z sakramentu pokuty. Większa liczba uczestniczy także we mszach św. i innych nabożeństwach. Wszystkim życzymy dobrego i owocnego przezywania tego czasu i zapraszamy do wspólnej modlitwy i refleksji.

Ks. Prałat Proboszcz i Kustosz 

Duszpasterze grybowskiej partafii.

Wielki Post

Powrót

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Grybowie.

Tegoroczna Uroczystość Objawienia Pańskiego miała w Grybowie szczególny charakter. Oprócz bowiem mszy św. Podczas , których woń kadzidła palonego przy ołtarzu wypełniała  wnętrze dostojnej bazyliki,  miały miejsce dodatkowe wyjątkowe wydarzenia. Najpierw po  raz pierwszy wpisaliśmy się w liczbę blisko pięciuset miejscowości w Polsce gdzie odbywają się barwne orszaki Trzech Króli. We współpracy z u Urzędem Miasta Grybowa taki orszak został zorganizowany w Grybowie i mimo siarczystego mrozu zgromadził spora liczbę, zwłaszcza młodych ludzi. Organizatorką orszaku z tytułu parafii była. mgr Ewa Kornakiewicz,  katechetka. We współpracy z wieloma ludźmi zatroszczono sie o wszystkie ważne szczegóły tego wydarzenia, co możemy zobaczyć w galerii zdjęć. Przed rozpoczęciem samego orszaku można było na Rynku oglądać żywą szopkę, a po jego zakończenie w kinie „ Biała” odbył się IX Parafialny Przegląd Jasełek, w którym wzięły udział cztery placówki oświatowe z terenu parafii. Mamy nadzieję , że tworząca się tradycja  wpisze się już na stałe w panoramę obchodów pięknego starożytnego Święta Trzech Króli w Grybowie.

Odpust ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej

W dniu 26. 11. 2016 celebrowaliśmy główny odpust parafialny ku czci Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która  z woli Króla Kazimierza Wielkiego od początku tj. od roku 1340 patronuje grybowskiej wspólnocie i jej  kolejnym świątyniom, obecnie Bazylice Mniejszej. Na przedpołudniowych mszach św. okolicznościowe kazania głosił Ks. Prałat Dr Bogusław Połeć, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Dostojny Gość przewodniczył także sumie odpustowej. Wszystkie msze św. były celebrowane wobec wystawionych w pięknym neogotyckim zabytkowym relikwiarzu relikwii Św. Katarzyny. Relikwie te po każdej mszy były podawane do ucałowania. Podczas wieczornej mszy miało miejsce przyjęcie do grona lektorów ponad 50 kandydatów z całego dekanatu, o czym informujemy osobno. Celebracja odpustu wprowadziła nas duchowo w czas adwentu, która rozpoczął się nazajutrz. 

Nowi ministranci w naszej Bazylice

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – święta LSO, Liturgiczna Służba Ołtarza naszej Grybowskiej Bazylika powiększyła się o nowych ministrantów. Po przeszło kilkumiesięcznym przygotowaniu siedmiu aspirantów: Bacia Paweł, Brzezicki Patryk, Macur Kamil, Rutkiewicz Szymon, Rzemiński Adam, Sułkowski Maciej i Święs Damian zostali uroczyście przyjęci do grona ministrantów. Dokonał tego ks. Prałat Proboszcz podczas Mszy Świętej o godz. 11.00. Chłopcom towarzyszyli w tej uroczystości ich rodzice, którym wyrażamy naszą wdzięczność i wyrazy uznania za wkład w przygotowaniu i zachęceniu chłopców do podjęcia służby przy ołtarzu. Nowych ministrantów polecamy opiece ich Patronów, aby wypraszali im potrzebne dary w podejmowaniu codziennej służby w naszej Bazylice. 

Św.Jan Paweł II w grybowskiej bazylice

W niedzielę 16 października 2016 roku, kiedy przypadła 38 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża do grybowskiej bazyliki zostały wprowadzone relikwie Krwi tego Wielkiego Papieża. Relikwie te otrzymaliśmy od Kardynała Stanisława Dziwisza kilka tygodni wcześniej wraz z odpowiednim certyfikatem. Zostały one umieszczone w pięknym neogotyckim, współczesnym relikwiarzu.  W bazylice została przygotowana również  stylowa,  podświetlana gablota. Przez cały dzień relikwie były wystawione na odpowiednim tronie, ubogaconym stosowną dekoracją. Okolicznościowe kazanie ukazujące niezmienne znaczenie osoby i nauczania Jana Pawła II wygłosił Ks. Prałat Ryszard Stasik. Po każdej mszy św. była odmawiana modlitwa do Świętego Papieża, po czym Ks. Prałat Proboszcz podawał relikwie do ucałowania wiernym, którzy czynili to z głęboką wiarą. Na koniec dnia relikwiarz został złożony  w gablocie pod obrazem Św. Jana Pawła II.

 

Święty Janie Pawle II módl się za naszą parafię!

Jubileusz 25 - lecia kapłaństwa o. Benedykta Kroka

W niedzielę 9.10. 2016 swój srebrny jubileusz kapłaństwa w grybowskiej bazylice i rodzinnej parafii przeżywał O. Benedykt Krok, Karmelita od początku posługujący na Ukrainie, obecnie w Kijowie. Największą część swojego kapłańskiego O. Benedykt poświecił pracy w Berdyczowie, gdzie musiał od podstaw odtwarzać i tworzyć na nowo wspólnotę katolicką, a także zabiegać o oddanie słynnej berdyczowskiej bazyliki przez władze sowieckie, a potem mozolnie przywracać do kultu całkowicie zdewastowany obiekt. Wieloletnie zabiegi Jubilata zaowocowały rekoronacją obrazu Matki Bożej Berdyczowskiej, a potem także ogłoszeniem tego miejsca sanktuarium Narodowym Ukrainy. Dzisiaj wraz ze swoją liczną rodziną i parafialną wspólnotą dziękował Panu Bogu za wszystkie łaski jakich przez te 25 lat doświadczył. Prosił także o dalsze zwłaszcza modlitewne wsparcie dla swojej służby w tak ciągle niespokojnej Ukrainie. A my życzymy „ Plurimos annos”

Nominacja dla Ks. Kan. Józefa Góry

Ks. Biskup rzeszowski Jan Wątroba w uznaniu dla gorliwej pracy duszpasterskiej w  diecezji tarnowskiej  i rzeszowskiej oraz wzorową postawę kapłańska także w czasie ostatnich 10  lat życia na emeryturze w Grybowie odznaczył Ks. Józefa Górę godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Kolbuszowej. Od tego momentu Ks. Józefowi przysługuje odpowiedni dla tej kapituły uroczysty strój oraz zwyczajowo  tytuł Prałata. Zasłużonemu Kapłanowi Seniorowi, Ks. Prałatowi Józefowi serdecznie gratulujemy i życzymy wielu łask Bożych, zwłaszcza tak potrzebnego w starszym wieku zdrowia. 

Poświęcenie figury św. Michała Archanioła

W dniu 29.09 2016 w grybowskiej bazylice miało   miejsce poświęcenie odrestaurowanej, dużej figury Św. Michała Archanioła. Rzeźba ta została wykonana przez pochodzącego z Ropy, znanego wówczas artystę rzeźbiarza Antoniego Hybla w roku 1937 dla grybowskiej świątyni. Początkowo  stała w jednym z przedsionków, potem przy pierwszym filarze w bazylice, a wreszcie w latach siedemdziesiątych znalazła się w specjalnie zbudowanej wiacie przy starej plebanii, obecnie muzeum parafialnym. W roku 2012 podczas prac remontowych przy starej plebanii i równocześnie odpowiednim zagospodarowaniu terenu, rzeźba została przeniesiona do magazynu a wiata, jako nie pasująca do zabytkowej architektury zburzona. Figura ze względu na warunki atmosferyczne była ogromnie zniszczona i wymagała dużego nakładu pracy i środków, by można było ją dalej eksponować. Przy końcu roku 2015 pojawiły się oddolne prośby o jej renowację i ewentualny powrót do bazyliki. W odpowiedzi na te oczekiwania zastały podjęte starania, by rzeźbę odnowić i znaleźć dla niej stosowne miejsce w bazylice, tak by nie zaburzyć porządku panującego w wystroju gruntownie odrestaurowanej i doposażonej świątyni. Takie miejsce znalazło się w przedsionku głównym bazyliki gdzie ta rzeźbą mierząca ponad 2,5 metra mogła znaleźć stosowne umiejscowienie. Po kilku miesiącach prac odrestaurowano figurę, a prace wykonał P. mgr Józef Stec z Nowego Sącza, i przygotowano stosowną dekorację dla jej godnego eksponowania. Figura została dodatkowo oświetlona, a całe pomieszczenie odmalowane. Ponadto dla upamiętnienia Jubileuszu 1050 rocznicy chrztu Polski na jednej ze ścian wykonano piękny, pamiątkowy medalion. Duchowo do uroczystości poświęcenia przygotował parafian O. Antoni Obrzut Michalita, poprzez niedzielne nauki i Triduum. Wielu w tym czasie skorzystało ze spowiedzi św. Uroczystej mszy św. koncelebrowanej, po której nastąpiło poświęcenie figury i oddanie pod opiekę Św. Michała Archanioła całej grybowskiej parafii przewodniczył Biskup Leszek Leszkiewicz z Tarnowa.

 

Św. Michale Archaniele broń nas od złego!

Pielgrzymka parafii Krużlowa do Bramy Miłosierdzia

4 września 2016 przybyła przedostatnia z zaplanowanych pieszych pielgrzymek z dekanatu grybowskiego do Jubileuszowego Kościoła Stacyjnego jakim jest nasza grybowska bazylika i sanktuarium NMP. Po wcześniejszych konsultacjach, tym razem licznie przybyli parafianie z Krużlowej pod przewodnictwem swoich Duszpasterzy. Uczestniczyło ok. 1000 wiernych, w tym mocna reprezentacja parafian grybowskich. Jak zwykle z radością, przy biciu dzwonów pielgrzymi zostali powitani przy drzwiach bazyliki przez Kustosza Ks. Prałata Ryszarda Sorotę. Po powitaniu z zadumą wszyscy przekroczyli bramę miłosierdzia, by potem licznie korzystać z sakramentu pokutyi indywidualnej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. O 10.30 zgodnie z programem rozpoczęło się nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia z koronką i indywidualnymi intencjami. O 11.00 jak zwykle została odprawiona uroczysta, koncelebrowana przez siedmiu Kaplanów Msza św. pod przewodnictwem Ks. Marka Szewczyka, proboszcza w Krużlowej i Kustosza tamtejszego Sanktuarium. Kazanie tradycyjnie wygłosił Ks. Tadeusz Nowek Proboszcz w Białej Niżnej, Pallotyn. Po mszy św. pielgrzymi mieli możliwość nabyć bazylikowe pamiątki, zwiedzić muzeum parafialne, czy skorzystać z oferty parafialnego bufetu i kawiarni.

Porządek nabożeństw różańcowych 2016 r.

Pielgrzymka kapłanów wyświęconych w 1988 r.

W dniu 19.09 2016 do grybowskiej bazyliki i „ Bramy Miłosierdzia” przybyła pielgrzymka niezwykła. Mianowicie o godz.16.30 po powitaniu przez Ks. Prałata Kustosza symboliczna bramę przekroczyli z wiarą kapłani wyświęceni 12.06.1988 roku wraz ze swoim rocznikowym kolegą Ks. Biskupem ordynariuszem Andrzeje Jeżem. Pielgrzymi, którym towarzyszyła grupa grybowskich parafian uklękli przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, by oddać się krótkiej modlitewnej refleksji na temat : „Kapłaństwo darem Bożego Miłosierdzia”.  Następnie po przedstawieniu przez Kustosza wielu intencji odmówiono wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Na zakończenie tej modlitwy została jeszcze odmówiona modlitwa roku jubileuszowego. Po błogosławieństwie Ks. Kustosz przedstawił krótko parafię i bazylikę. Po czym wszyscy kapłani udali się na spotkanie na plebanię na dalszą część rocznikowego spotkania.

Jubileusz 10 - lecia pracy duszpasterskiej w parafii w Grybowie ks. Proboszcza

W dniu 10.09.2016 minęło dokładnie 10 lat od liturgicznego objęcia posługi proboszcza parafii          pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie przez Ks. prałata Ryszarda Sorotę,  dotychczasowego Proboszcza parafii pw. Św. Feliksa w Niedzieliskach. Z okazji tego skromnego jubileuszu z inicjatywy Rady Parafialnej, a zwłaszcza jej Przewodniczącego P. Stanisława Lichonia, we współpracy z Księżmi Wikariuszami w dniu 11.09.1016 odbyła się parafialna uroczystość. O godz. 9.30 została odprawiona uroczysta msza św.  koncelebrowana przez 15 zaproszonych przez Jubilata kapłanów i pod Jego przewodnictwem. Słowa wdzięczności za wszystkie dzieła duchowe i materialne będące owocem posługi Ks. Prałata w ścisłej współpracy z parafianami wyraził na początku przewodniczący Rady Parafialnej, a potem w imieniu władz miasta Grybowa przemówił P. Burmistrz Paweł Fyda. Okolicznościowe kazanie podczas mszy św. wygłosił Ks. Prałat Bolesław Bukowiec, dziekan dekanatu grybowskiego. W czasie procesji z darami parafianie ofiarowali Jubilatowi piękny, duży obraz Matki Bożej Przedziwnej, Patronki Grybowskiego Sanktuarium, a ks. Prałat z tej okazji ofiarował bazylice 10 haftowanych ornatów. Po mszy św., którą swoim śpiewem ubogacał mieszany  chór grybowskiej bazyliki, w czasie której również często rozlegały się gromkie spontaniczne oklaski, Ks. Jubilat skierował kilka słów wspomnienia, refleksji i podziękowań, a także prośbę o modlitwę i dalszą owocną współpracę dla dobra grybowskiej parafii. Po zakończeniu celebry zaproszeni goście spotkali się przy wspólnym stole przygotowanym przez Radę Parafialną, gdzie było wiele wspomnień, życzeń  także humoru nawiązującego do przeżywanego z radością, jak to podkreślał w homilii Ks. Dziekan  wydarzenia.

I Parafialny Festiwal Organowy

W niedzielę 28.08.2016 o godz. 19.00  zakończył się I Grybowski Parafialny Festiwal Organowy. Po pięknym koncercie, który odbył się tydzień wcześniej, a został przygotowany i wykonany przez P. Dra Krzysztofa Michałka, organistę Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie i zarazem Dyrektora artystycznego festiwalu. Publiczność miała okazję wysłuchać ostatniego koncertu wykonanego przez Pana Marka Wolaka, pochodzącego z Nowego Sącza wykładowcę Akademii Muzycznej w Krakowie. Jak zwykle został zaprezentowany bardzo urozmaicony repertuar organowej muzyki niemieckiej, francuskiej i polskiej. Słuchaliśmy więc Bacha, Sużyńskiego czy Regera. Jak zwykle prezentowane utwory pozwoliły ukazać niezwykłe bogactwo  nowych grybowskich organów, a słuchaczom dostarczyły niezapomnianych wrażeń artystycznych, kulturalnych ale i duchowych. Wystarczy wspomnieć, że wielu spośród słuchaczy dziękując za cały festiwal pytało z nadzieją kiedy następny i czy na pewno będzie. Będzie na pewno już w przyszłym roku, jeszcze bardziej bogaty, bo opbok organów mają pojawić się jeszcze inne instrumenty, ale także partie wokalne, oraz recytacje poetyckich i duchowych tekstów. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Pielgrzymka Parafialna do "Bramy Miłosierdzia"

W trwającym Jubileuszowym Roku Miłosierdzia przyszedł czas na pielgrzymowanie do „Bramy Miłosierdzia” w Grybowskiej Bazylice miejscowych parafian. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami          i zachętami w sobotę dnia 27.08. 2016 roku  kilkusetosobowe grupy pątników wyruszyły o godz. 8.00 spod trzech kościołów pomocniczych, zwanych kaplicami, położonych na krańcach parafii, każda w odległości ok. 5 km od bazyliki. Poszczególnym grupom przewodniczyli kapłani wikariusze : z Podjaworza Ks. Damian Pitwor, któremu towarzyszyli rodacy Ks. Szczepan  Matuła i Ks. Antoni Lichoń; z Podchełmia Ks. Piotr Cichoń i Ks. Marek Szczerba i z  Siołkowej – Zagórza Ks. Janusz Szpilowski i Ks. Prof. Prałat Kazimierz Święs. Wszyscy powitani najpierw donośnym głosem dzwonów przybyli pod bramę Miłosierdzia przed godz. 10.00 gdzie zostali liturgicznie powitani przez Ks. Prałata Kustosza Ks. Penitencjarza, Ks. Dyrektora ZOL Caritas Pawła Bobrowskiego oraz Ks. Kan. Józefa Górę. Po tym powitania wszyscy w skupieniu przeszli przez symboliczną bramę, by potem przez dłuższą chwilę trwać na indywidualnej modlitwie i korzystać z sakramentu pokuty. Punktualnie  o 10.30 rozpoczęło się nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia z wieloma indywidualnymi intencjami. O 11.00 nastąpiła najważniejsza część pielgrzymki tj. uroczysta koncelebrowana msza św. pod przewodnictwem ks. Prałata Proboszcza. Kazanie wygłosił Ks. Wikariusz z Białej Niżnej, a liturgię ubogacił śpiew mieszanego Chóru Bazyliki Mniejszej  w Grybowie. Po zakończeniu mszy św., podczas której zdecydowana większość pątników przyjęła Komunię Św. pomodlono się o dar odpustu jubileuszowego. Chętni mogli ponadto zwiedzić muzeum parafialne z przewodnikiem. Licząca ponad 1500  pielgrzymka była niewątpliwie największą, z przybyłych dotąd do grybowskiej „ Bramy Miłosierdzia”. Bogu niech będą dzięki!

Tydzień Misyjny ŚDM w Grybowie

I Grybowski Festiwal Organowy

       W niedzielę 17 lipca o godz. 19.00 odbył się w Grybowskiej Bazylice drugi koncert w ramach Pierwszego Grybowskiego Festiwalu Organowego organizowanego przez Kustosza Bazyliki Ks. Prałata Ryszarda Sorotę we współpracy  z  P. Dr Krzysztofem Michałkiem, pod  Honorowym patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Koncert ten prezentujący muzykę barokową,  romantyczną i współczesną wykonał P. Witold Zalewski, organista Bazyliki Archikatedralnej w Krakowie na Wawelu. Różnorodność i bogactwo wykonanych utworów,  a także ukazane niezwykle możliwości nowych organów pozwoliły licznie zgromadzonym słuchaczom przeżyć prawdziwa ucztę duchową i kulturalną. Wykonawca i organizatorzy koncertu zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po tych doznaniach wszyscy oczekują z niecierpliwością na kolejne koncerty, które odbędą się 21 i 28 sierpnia. Serdecznie zapraszamy. Zobacz Galerię

Program Poszczególnych Dni Tygodnia Misyjnego ŚDM

dekanat Grybów (20 – 25.07.2016r.)

20.07 środa – przyjazd na parafie zakwaterowanie. Powitanie w parafiii zakwaterowanie u rodzin (po dwie osoby minimum zapisywać proszę na nocleg do konkretnej rodziny). Godzina przyjazdu młodzieży będzie określona bliżej wydarzenia.

21.07 czwartek – dzień turystyczny. Wraz z miejscową młodzieżą będzie okazją poznania bogactwa kultury i przyrody w ramach miejsc zamieszkania. Diecezja tarnowska charakteryzuje się pięknym położeniem geograficznymi licznymi „pomnikami” kultury. W ramach wspólnoty parafialnej przewidziana jest Eucharystia, w której wezmą udział pielgrzymi i wierni parafii.

Plan dnia turystycznego w parafiach dekanatu Grybów

9.00 – zawiązanie wspólnoty przy kościołach parafialnych i słowo historii świątyni oraz parafii (ogólne wiadomości)

10.00 – Eucharystia w kościołach parafialnych  

11.00 – wyjazd autokarami do Muszyny

12.00 – Zwiedzanie Ogrodów Biblijnych

13.00 – 14.00 „Kromka Miłosierdzia” przerwa obiadowa i odpoczynek na karimacie w cieniu

14.00 – przejazd do Krynicy – Zdrój

15.00 – wyjście na górę w godzinie Miłosierdzia i koronka do Bożego Miłosierdzia na „Górze Parkowej”

17.00 – zejście z góry do miasta (spotkanie z młodzieżą z Krynicy)

19.00 – wyjazd autokarami z Krynicy – Zdrój do wspólnot parafialnych dekanatu Grybów

20.00 – odbiór pielgrzymów przy kościele przez rodziny i udanie się na nocleg do rodzin, które zgłosiły się, aby przyjąć pielgrzymów.

22.07 piątek – dzień pielgrzymkowy. W ramach dekanatu, czy okręgu Duszpasterstwa Młodzieży będziemy pielgrzymować pieszo do wybranego Sanktuarium. Na zakończenie pielgrzymki zostanie odprawiona Eucharystia,     w czasie której zostanie dokonane zawierzenie młodzieży Bożemu Miłosierdziu, a następnie Mini festiwal młodych – prezentacja przybyłych grup i miejscowej młodzieży.

10.00 – młodzież z wszystkich parafii naszego dekanatu i wierni oraz przyjezdna młodzież gromadzą się w trzech punktach dekanatu Grybów (przy kościele w Kąclowej, Krużlowej i Białej Niżnej). Rozpoczęcie pielgrzymki pieszej do bazyliki Mniejszej w Grybowie.  

11.15 – 11.30 powitanie grup pielgrzymkowych i przejście przez Bramę Miłosierdzia w Bazylice Mniejszej w Grybowie.

11.30 – 12.00 Sakrament Pokuty.

12.00 – Eucharystia.

14.00 – 19.00 spotkanie integracyjne w cieniu Bazyliki w Grybowie

19.00 –  wyjazd młodzieży w umówione miejsca w parafiach dekanatu Grybów (odbiór pielgrzymów przy kościele przez rodziny i udanie się na nocleg do rodzin, które zgłosiły się, aby przyjąć pielgrzymów).

23.07 sobota – dzieło miłosierdzia na rzecz wspólnoty lokalnej  i Diecezjalny Dzień Wspólnoty.

  • Do południa - pielgrzymi wraz z miejscową młodzieżą, w ramach swoich parafii wykonają wymyślony przez siebie czyn miłosierdzia na rzecz wspólnoty parafialnej – pamiątka przypominająca pobyt pielgrzymóww danej parafii.
  • Po południu - wszyscy pielgrzymi wraz z gospodarzami i miejscową młodzieżą udadzą się do Starego Sącza, aby na błoniach przy Ołtarzu Papieskim przeżyć Diecezjalny Dzień Wspólnoty pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Andrzej Jeża. Podczas Eucharystii nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Na zakończenie odbędzie się diecezjalny Festiwal Młodych, w czasie którego zaprezentują się wszystkie grupy, które przybyły do naszej diecezji.

24.07 niedziela – czas dla rodziny. Po uroczystej Eucharystii w parafii, jest przewidziany czas na spotkanie w rodzinach i przy z gospodarzami.

25.07 poniedziałek – pożegnanie w parafiach i wyjazd do Krakowa  w godzinach przedpołudniowych.

 

Mini Słownik Francuski

Mini s³ownik francuski

Powrót

Zapraszamy na cykl koncertów organowych do naszej Bazyliki

  W niedzielę 19 czerwca rozpoczniemy w naszej bazylice cykl czterech koncertów organowych. Ten mini festiwal organowy będzie się odbywał pod honorowym Patronatem Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. Organizatorem wydarzenia jest Pan Dr Krzysztof Michałek, Organista Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie, gdzie Firma Zych, która wybudowała organy w naszej bazylice, rozpoczyna budowę organów piszczałkowych. Koncert w naszej bazylice wykona Pan Kamil Madoń, nasz parafianin, znany w regionie artysta wykonujący  koncertową muzykę organową, obecnie nauczyciel klasy organów Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Sączu. Koncert rozpocznie się o 19.00 i potrwa ok. 1.5 godz. Komentował będzie Krzysztof Michałek. Koncert dedykowany jest zwłaszcza wszystkim parafianom, którzy na nowe organy złożyli swoje indywidualne dary serca – cegiełki. Oczywiście do udziału   zapraszamy parafian i gości, których poinformujcie o tym wydarzeniu. Przy końcu koncertu w bazylice będą zebrane ofiary na tacę na jego organizację. Serdecznie Zapraszamy!