Szkolne Koło Caritas

W naszej parafii istnieją i działają cztery Szkolne Koła Caritas: przy Gimnazjum w Grybowie i Siołkowej, Sz. Podstawowej nr. 1 w Grybowie i  LO w Grybowie.

Czym jest Szkolne Koło Caritas?
Koło jest katolicką organizacją uczniowską, która włącza się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzoną przez Caritas. Koła Caritas mogą powstawać w szkołach podstawowych, gimnazjach i w szkołach średnich.
W sprawach wychowawczych i organizacyjnych opiekę nad Kołem sprawuje Opiekun Koła , którym jest Nauczyciel Szkoły, zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły w porozumieniu z Dyrektorem Caritas. Natomiast opiekę duchową nad Kołem sprawuje Asystent Koła , którym zazwyczaj jest katecheta .

Głównym celem działalności Koła jest kształtowanie u uczniów postawy miłości chrześcijańskiej oraz praktykowanie, szczególnie w środowisku szkolnym, przykazania miłości bliźniego.

Patronką Szkolnych Kół Caritas Diecezji Tarnowskiej jest bł. Karolina Kózkówna, a miejscem pielgrzymkowym - sanktuarium Błogosławionej w Zabawie.

Zadania Szkolnego Koła Caritas?
Na płaszczyźnie formacyjnej :
  • pogłębianie znajomości oraz szerzenie nauki Jezusa Chrystusa o miłosierdziu Bożym,
  • dążenie, przez pracę nad sobą do wszechstronnego rozwoju młodego człowieka,
  • mobilizowanie młodzieży do stawiania sobie wysokich wymagań,
  • kształtowanie osobowości katolika i Polaka,
  • budowanie postawy odpowiedzialności za Kościół i Ojczyznę,
  • rozwijanie praktyk religijnych w życiu osobistym i wspólnotowym, zwłaszcza troska o pełne uczestniczenie we Mszy św.,
  • troska o zdobywanie wiedzy religijnej i ogólnej,
  • uwrażliwianie społeczności szkolnej na różne obszary ludzkiej biedy,
  • krzewienie w środowisku szkolnym ducha czynnej miłości bliźniego,
  • podnoszenie kwalifikacji do niesienia pomocy innym,

Na płaszczyźnie działania :

• rozeznawanie konkretnych potrzeb w najbliższym środowisku, szkole, domu, sąsiedztwie,
  • organizowanie pomocy potrzebującym uczniom, w szczególności otaczanie opieką uczniów chorych, niepełnosprawnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej,
  • pomoc w organizowaniu wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin ubogich,
  • stała współpraca i włączanie się w akcje prowadzone przez Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz inne organizacje istniejące w parafii, na terenie której działa Koło, zwłaszcza pomoc dla poszkodowanych w kataklizmach i sytuacjach losowych.

wtorek,
16 października 2018