Get Adobe Flash player

2 Grudnia 2018 r. I Niedziela Adwentu

 

 

 

 

1.           Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych, o 17.00 Msza św. wieczorna z nieszporami niedzielnymi. 

 

2.           Roraty z okolicznościowymi kazaniami będą odprawiane w dni powszednie przez pierwsze dwa tygodnie adwentu o 6.15 rano i o 17.00 wieczorem, zwłaszcza dla dzieci. W soboty tylko o 6.15. Serdecznie zapraszamy do licznego udziału. 

 

3.           We wtorek o 16.45 koronka do Bożego Miłosierdzia, po niej Roraty, w środę o 16.45 nowenna do NMP i roratnia, sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili.  

 

4.           W I czwartek o 16.45 modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne. 

 

5.           W I piątek msza św. wotywna o NSPJ o godz. 7.00. Pozostałe msze św., o 6.15 i 17.00 to msze roratnie o NMP. O 16.45 nabożeństwo pierwszo piątkowe. Na wszystkich mszach ofiary na tacę tradycyjnie przeznaczone są na diecezjalne dzieło misyjne. Spowiedź podczas dyżurów i dodatkowo w piątek od 15.30. W tym dniu ks. Tomasz zaprasza młodzież na godzinę 18.30 na Mszę świętą z kazaniem – dalszy cykl rozważań dotyczący relacji damsko – męskich.

 

6.           W sobotę przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. z okolicznościowym kazaniem w bazylice o 6.30, 8.00, 9.30 i 11.00. Na mszy św. o 9.30 Jubileusz 50 – lecia małżeństwa obchodzić będzie 35 par z terenu miasta i gminy. Mszę św. w int. Jubilatów zamówili p. Burmistrz Miasta i P. Wójt Gminy Grybów. Natomiast o godz. 11.00 w tym dniu swoją uroczystość będą miały dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii Św. Będzie to poświęcenie i nałożenie medalików. 

 

7.           Również w tym dniu na Mszy św. o godz. 17.00 nastąpi przyjęcie kandydatek do Dziewczęcej Służby Maryjnej na stopień Dzieci Maryi oraz nadanie kolejnych stopni dziewczętom należącym już do DSM.  

 

8.           Także w sobotę o godz. 18.00 odbędzie się na plebanii kolejne posiedzenie Rady Parafialnej.  Jednym z tematów już sygnalizowanych będzie ważna inwestycja modernizacji termicznej okien naszej Bazyliki oraz ocieplenia strychu. Prosimy, aby swoje propozycje odnośnie realizacji tej inwestycji zgłaszać do Państwa Radnych lub do Ks. Proboszcza. Ks. Proboszcz wraz z Panem Przewodniczącym Rady Stanisławem Lichoniem serdecznie zapraszają wszystkich Członków na to ważne spotkanie. 

 

9.           Przyszła niedziela to dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Część ofiar składanych na tace będzie przeznaczona na ten cel. Także w tym dniu o godz. 10.00 odbędzie się w domu duszpasterskim okręgowy dzień skupienia Domowego Kościoła. 

 

10.      Od przyszłej niedzieli tradycyjnie rozpocznie się akcja Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W ramach tej akcji będziemy mogli nabywać świece. Przy nabyciu małej świecy prosimy o ofiarę, co najmniej 5 PLN, a przy dużej 15 PLN. Trzecia część ofiar pozostaje w parafii, choćby na zorganizowanie dużej grupie dzieci Św. Mikołaja. Bóg zapłać za wasze dary.

 

11.      W związku z rozpoczynającym się sezonem zimowym bardzo prosimy o ostrożność na schodach Bazyliki czy placu kościelnym. Korzystajmy z poręczy i pomocy innych, tym bardziej, że ze względu na znaczne zniszczenia, jakie powoduje sól w kamieniu, posadzce czy meblach chcemy ograniczyć do minimum stosowanie tego środka, by nie było konieczności ponoszenia znacznych nakładów na remonty. 

 

12.      Do skarbony Św. Antoniego można składać swoje datki na świąteczną pomoc ubogim. 

 

13.      Spotkania w tym tygodniu: 

 

Młodzi dla Misji i MdM2 – środa 18.30

Chór parafialny – piątek, 17.30            

Kandydaci na ministrantów, ministranci młodsi i starsi – piątek 18.15

Lektorzy – sobota 8.00 

 

14.      Niektóre intencje mszalne: 

 

Za zmarłych członków Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary w poniedziałek o 17.00. 

W intencji Czcicieli św. Antoniego we wtorek o 7.00. 

W int. Koła Przyjaciół RM w sobotę o 8.00.

O dobre przygotowanie do I Komunii Świętej dla dzieci w sobotę o 11.00.

W intencji Członkiń Róży bł. Karoliny /dz-bł/ w niedzielę o 6.30. 

 

15.      Bardzo prosimy, aby w przypadku, gdy zapowiedziana jest niewłaściwa intencja od razu interweniować w zakrystii, gdyż czasami pomyłki się zdarzają, a intencję można jeszcze zmienić na początku Mszy św. Od dzisiaj rozpoczęliśmy także wypominki roczne na ten rok. Ze względu na wielką ilość podzielone są one na pięć niedziel i na poszczególne godziny. Gdyby czyjeś wypominki roczne nie były czytane prosimy także, by w styczniu to zgłosić w zakrystii.

 

16.      Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej.

 

17.      Z naszej wspólnoty odszedł do wieczności: śp. Andrzej Nawalany. Dobry Jezu…

 

 

25.11.2018 r. XXXIV Niedziela Zwykła Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

 

 

 

 

 

1.           Dzisiaj Msze św. w bazylice i kaplicach pomocniczych jak w każdą niedzielę. O 16.30 wypominki listopadowe z różańcem, o 17.00 Msza św. wieczorna.

 

 

 

2.           Do piątku różaniec z wypominkami listopadowymi o 16.30. Zachęcamy do wspólnej modlitwy za zmarłych.

 

 

 

3.           We wtorek o 17.00 koronka do Bożego Miłosierdzia, po niej Msza św. z okolicznościowym kazaniem.

 

 

 

4.           W środę o 17.00  nowenna do NMP i sanktuaryjna Msza św. wspólnotowa, na którą intencje w zakrystii można składać do ostatniej chwili. W tym dniu przypada 9 rocznica konsekracji biskupiej Ks. Biskupa Andrzeja Jeża. W naszych modlitwach polecajmy Jego Osobę i Jego posługę dla dobra diecezji.

 

 

 

5.           W piątek przypada Święto Świętego Andrzeja Apostoła.  Z tej okazji odpust w Polnej, który tamta parafia obchodzić będzie w najbliższą sobotę, suma o 11.00.

 

 

 

6.           W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca grudnia.  W sobotę o 7.00 Msza św. o Niepokalanym Sercu NMP z okolicznościowym kazaniem o tematyce rodzinnej, po niej modlitwa za rodziny zwłaszcza te oczekujące potomstwa i o dar potomstwa proszące. Także o 7.00 Msza św. w intencjach III Zakonu, po niej spotkanie formacyjne.

 

 

 

7.           Przyszła niedziela będzie I niedzielą adwentu, a zarazem pierwszą niedzielą nowego roku liturgicznego. O 6.15 zmiana tajemnic różańcowych, o 14.00 dzień skupienia dla narzeczonych w Centrum Duszpasterskim. Przed mszami o 6.30, 9.30  i 11.00 wypominki roczne 2018/2019.

 

 

 

8.           Dzisiaj serdecznie dziękujemy Szkolnym Kołom Caritas ze SP Nr 1 za przeprowadzenie zbiórki żywności w ramach obchodów Światowego Dnia Ubogich. Dary będą rozdzielone przed Świętami. Na świąteczną pomoc ubogim tradycyjnie można składać swoje ofiary pieniężne do skarbony Św. Antoniego. W tym tygodniu Panie z Parafialnego Oddziału Caritas zaczną świąteczne odwiedziny u ponad 150 osób starszych i chorych przekazując także w imieniu parafii życzenia i skromny upominek. Wyrazy wdzięczności składamy Także pewnej rodzinie z Grybowa za ofiarę 1500 PLN na kaplicę na plebanii.

 

 

 

9.           Od jutra Pan Organista rozpocznie rozprowadzanie poświęconych dzisiaj uroczyście opłatków wigilijnych. W tym tygodniu odwiedzi ul. Zdrojową, Turystyczną i okolice w kierunku Zawodzia i Białej Wyżnej. Prosimy o życzliwe i gościnne przyjęcie jego posługi. Natomiast w przyszłą niedzielę opłatki przed bazyliką rozprowadzać będą Siostry Felicjanki we współpracy z Dziewczęcą Służbą Maryjną.

 

 

 

10.       W tym tygodniu rozpoczęliśmy sezon grzewczy w bazylice. Prosimy o domykanie drzwi za sobą. Przypominamy, że drzwi wejścia bocznego, z których korzystamy na co dzień domyka automat, dlatego nie domykajmy ich na siłę, bo automat często się psuje z tego powodu. Jak zauważyliśmy choćby w ostatnią środę, niezależnie od naszej dobrej woli mogą wystąpić awarie prądu, gazu czy samego pieca, których nie da się usunąć w jednym momencie wtedy w świątyni jest po prostu chłodno, bo nie ma żadnego innego ogrzewania. Zapowiadane są także znaczące podwyżki gazu i prądu zwłaszcza dla firm, do których wg. prawa parafie należą. Tym niemniej będziemy starać się ogrzewać naszą bazylikę i wszystkie kościoły pomocnicze na dobrym poziomie, licząc też na Waszą ofiarność. Po różnych ekspertyzach i próbach okazuje się także bardzo pilnym założenie dodatkowych „ciepłych” okien na witraże w prezbiterium, bardzo słabo chronione przez dotychczasowe, cienkie i zniszczone przez warunki atmosferyczne szyby osłonowe sprzed ponad 60 lat, przez które przenika do bazyliki zimne powietrze sprawiając, że prezbiterium jest najzimniejszą częścią  świątyni, gdy sprawujący tan posługę są najcieniej ubrani. Koszt takich 5 profesjonalnych okien, których powierzchnia przekracza 80 m2 z montażem, po zbadaniu ofert kilku firm wynosi ok. 70 tys. PLN. Obserwacja i ogląd pozostałych, bardzo licznych ogromnych okien bazyliki podpowiadają, że i one sukcesywnie muszą być poddane stosownej modernizacji w trosce o ciepło w świątyni i właściwe wykorzystywanie energii. Łączny koszt, patrząc na wielkość i ilość tych okien z pewnością przekroczy 400 tys. PLN. Z Radą Parafialną będziemy debatować jak tą kolejną, bardzo ważną inwestycję sfinansować.

 

 

 

11.       Spotkania w tym tygodniu:

 

 

 

Czwartek o 16.00 – Ministranci starsi;

 

 

 

Piątek o 17.30 – Chór;

 

 

 

           o 17.45 – Kandydaci na ministrantów;

 

 

 

Sobota        o 8.00 – Lektorzy;

 

 

 

           o 8.15 – Ministranci młodsi.

 

 

 

12.       Niektóre intencje mszalne:

 

 

 

Wtorek o 7.00: za śp. Teresę Kuczaj od uczestników pogrzebu;

 

 

 

Sobota o 7.00: W intencjach III Zakonu;

 

 

 

Niedziela o 8.00: W int. Pracowników Piekarni i Ciastkarni SHP Składnica /dz-bł/.

 

 

 

13.       Prasa katolicka do nabycia przy figurze Matki Bożej Fatimskiej. Dzisiaj „Gość Niedzielny” z kalendarzem na przyszły rok.

 

 

 

14.       Wyjazd pielgrzymki do Częstochowy na nocne czuwanie 1 grudnia o 6.15 z parkingu przy plebanii.

 

 

 

15.       Organizatorzy z Siołkowej serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do ufundowania, montażu oraz przebiegu uroczystości poświęcenia figury św. Józefa. Pozostał jeszcze pewien koszt do uregulowania, dlatego wszystkich chętnych, którzy pragną swoją ofiarą wesprzeć to dzieło prosimy zwracać się do Państwa Radnych i Pana Sołtysa z Siołkowej.

 

 

 

16.       W dniu 6 grudnia odbędzie się bezpłatne badanie wzroku z możliwością zamówienia okularów. Tym razem ze względu na dostępność parkingów badanie odbędzie się w Parafialnym Centrum Duszpasterskim. Nr tel inf. 501 096 124 jest podany na plakacie w gablocie.

 

 

Sztandar Bazyliki

Dzisiaj jest

czwartek,
13 grudnia 2018

(347. dzień roku)

Święta

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Rok C, I
Wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy

Zegar

Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
682201